Hej alla
Jag har varit sugen på en överhands/kant-fräs länge och nu har jag ett riktigt behov så då tänker jag att jag slår till.
Men fräsen är ju en kostnad, sen tillkommer frässtål... här vill man ju köpa massor av olika, kanske någon trevlig sats.
Men om jag skall prioritera, så vill jag bara köpa stål till just det jag behöver nu, så får jag köpa en sats med flera stål vid nästa lön :)

Vad behöver jag för stål för att göra del av en fönster karm?
Vilken typ av stål används för att fas ut fogen i hörnet, + att skära skåran längs hela den nedre karm biten.
Bifogar bild.
 
  • Närbild på trästycken i en fönsterkarm med urfrästa spår och fog, del av byggprojekt för att välja rätt frässtål.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild på trädel med en utskuren fog längs kanten och en skåra längs botten, troligtvis en del av en fönsterkarm under arbete.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Närbild av en träram med skåror och fogar, del av en fönsterkarm, i verkstadsmiljö.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
T
För fogen i hörnet använder du fräsarna såg och stämjärn, dvs enklare att såga och stämma ur om du inte har en vertikalfräs som kan ta de dimensionerna.

För raka urtag längs en kant så är det en notfräs, med eller utan styrlager så man kan köra mot en mall eller kant. För spåret skulle jag köra bordsåg men det finns även skivnotfräs som alternativ.

När det gäller frässatser så är min erfarenhet att man får en del stål som iaf jag aldrig använt utan det är kvartsrunda för avrundning och raka stål för spår/falser som använts mest och lite olika storlekar på dem. Kanske någon 45 graders för att fasa en kant.

Sen är det specialstål som inte ingår i satser som använts. Kan du hitta en sats med lite olika notfräsar och/eller avrundningsfräsar samt kantfräs så kan det vara billigare än att köpa dem separat men att köpa en sats med 10 fräsar där du använder 2-3 stycken är inte ekonomiskt.
 
  • Gilla
Stoffer P
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.