Hej alla.
Håller på och renoverar ett badrum. Badrummet ligger på bottenvåningen så den gamla brunnen var fastgjuten i plattan. Jag har bilat bort den och fått dit den nya. Den gamla brunnen satt en bit ner ifrån golvet och sen satt det "stosar" upp till själva gallret. Nu när jag har satt dit den nya så kunde jag inte göra så eftersom jag måste ha dit en purusplatta. Nu har jag reglat upp med tryckatvirke som är snustorrt såja har något att skruva i, är det rätt att göra så? Och måste jag gjuta in den nya brunnen eller räcker det med att fästa den I det tryckade?
 
Purusplattan ska du väl inte använda när du gjuter fast brunnen, den används i träbjälklag. Du ska inte gjuta in virke i plattan.
 
  • Gilla
BirgitS
  • Laddar…
U
Illustration av installation av golvbrunn i betong- och träbjälklag, visar ingjutning och montering av avloppsrör och brunn med betong och armatur.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.