2 998 läst ·
13 svar
3k läst
13 svar
Fästa väggskåp?
Hej har en sommarstuga från 60-talet och skulle behöva sätta upp 2 Ikea väggköksskåp (80x80cm). Väggarna känns ju typ som tunn masonit eller liknande.
Så frågan är hur jag fäster skenan man hänger upp dessa på. Jag inbillar mig ju att idag finns smarta plugg som blir starka nog även i tunna väggar, men vet ej vad det skulle vara, eller bör jag göra på annat sätt?
Tack på förhand
Så frågan är hur jag fäster skenan man hänger upp dessa på. Jag inbillar mig ju att idag finns smarta plugg som blir starka nog även i tunna väggar, men vet ej vad det skulle vara, eller bör jag göra på annat sätt?
Tack på förhand
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 48 116 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 48 116 inlägg
Även om det är masonit eller liknande ytterst på väggarna måste det ju finnas reglar eller liknande bakom som masoniten är fäst i och det är nog dessa reglar du behöver hitta och använda för att sätta upp skenan för köksskåpen.
Produkter som diskuteras: "träskruv"
Träskruv Big Dog ZF Max C4 utomhus FAST
För användning utomhus
126 kr inkl moms
Läs mer
Det kommer jag ju leta efter såklart, men tänkte mest där det ej finnsBirgitS skrev:
men en vägg består aldrig bara av masonit. Finns där inte reglar är det stående plank, om det är en trävägg. På 160cm finns det minst 2 reglar att skruva i och jag tror inte att du har en vägg med bara reglar och masonit - så har man aldrig byggt. Menar du att det inte finns något bakom masoniten? Det vanliga skulle vara att ha råspont eller spånskiva bakom masoniten, och då kan du ju skruva varsomhelst.N Nygge72 skrev:
Börja med att reda ut exakt hur väggen se ut. Borra med 5-6mm borr och använd en L-formad ståltråd för att förstå hur tjock väggen är och vad den är gjort av.
klart det inte bara är masonit. Däremot hamnar skåpet mellan 2 fönster (troligen reglar där) men det är för långt mellan fönstren för det skall ta dessa 800. Men troligen får jag 2 av 3 reglar mellan dessa fönster (kan tänka mig det är cc500 ungefär i denna stuga el lite mindre. Så det blir fortfarande något hål utan regel, och det vill jag ju ändå ha så fast som möjligtMathiasS skrev:
men en vägg består aldrig bara av masonit. Finns där inte reglar är det stående plank, om det är en trävägg. På 160cm finns det minst 2 reglar att skruva i och jag tror inte att du har en vägg med bara reglar och masonit - så har man aldrig byggt. Menar du att det inte finns något bakom masoniten? Det vanliga skulle vara att ha råspont eller spånskiva bakom masoniten, och då kan du ju skruva varsomhelst.
Börja med att reda ut exakt hur väggen se ut. Borra med 5-6mm borr och använd en L-formad ståltråd för att förstå hur tjock väggen är och vad den är gjort av.
...men om du har regel eller inte spelar ingen roll om du har spånskiva eller råspont bakom masoniten. Givetvis drar du lite längre skruv i reglar om du har det, men annars tar du bara ett par skruv mellan reglarna också så sitter skåpen där permanent.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden