Hej!
Jag och sambon har länge letat hus och har nu hittat ett som verkar ha allt vi söker. Har ännu inte åkt på visning men blir det inga stora överaskningar kommer vi lägga bud.
Jag brukar vilja undersöka så mycket det går innan visning för att ligga ett steg före. Det som oroar mig mest över huset är badrummet i källaren, som ni ser på bilden nedan ser taket bedrövligt ut. Vad kan det vara? målad plåt?
Huset är från 1959 och inte mycket är gjort sen dess skulle ja tro, är detta ett tecken på fuktproblem eller bara något som blivit med tiden?

10651716.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


skulle verkligen uppskatta er bedömning.
I övrigt har jag ej kunnat hitta spår på fukt när jag kollat på bilderna. Vill någon kika mer skickar ja gärna länk.

en omdräneringen ligger i tankarna då vi ändå tänkt dra in kommunalt VA som är framdraget till tomtgränsen om ja förstått det rätt.
 
Paul-Staffanstorp
För mina ögon är det extremt likt det min mor hade på väggarna i sin hall och trapphus i sitt hus från 1978.

Närmare bestämt korkplattor som var limmade upp.

Kan nog satsa en hundring på detta iaf... ;)
 
Paul-Staffanstorp skrev:
För mina ögon är det extremt likt det min mor hade på väggarna i sin hall och trapphus i sitt hus från 1978.

Närmare bestämt korkplattor som var limmade upp.

Kan nog satsa en hundring på detta iaf... ;)
Ser så ut. Har såna underbart vackra plattor i hela källaren.
Måste ta tag i det till vintern.
 
Vad är det svarta då? korkplattor, aldrig hört talas om.. får läsa om detta
 
D09
Är det bastu i anslutning eller vad är det för väggmonterad 70tals central på väggen mittemot? :)
 
gustav89 skrev:
Vad är det svarta då? korkplattor, aldrig hört talas om.. får läsa om detta
Dom ser ut så.
Tyvärr får man väl säga...
 
D09 ja det är en bastu där haha, det är en del att göra i huset men det kan va värt, får se vad det landar på.
Får väl se va besiktningen säger.

Hittar inte mycket information kring korkplattor.. Vad är de bra för? Kan man tills man väljer att renovera badrymmet sätta reglar/panel för att dölja de fula? ;)
 
Eller gipsskivor och samtidigt dra in lite spots ^^
 
Paul-Staffanstorp
Verkar vara ett ovanligt material. Får kika vidare på detta på visningen! Tack för hjälpen
 
Paul-Staffanstorp
Väldigt vanligt på 70-talet "tyvärr"... ;)

Praktiskt som min mor hade det i ett stort öppet trapphus där det var halvt omöjligt att komma till och måla men samtidigt blev det väldigt mörkt där.
 
En rejäl grovrengöring och sen dra ett lager klarlack på taket så är du hemma. Det gröna kaklet blir nog fint efter lite polering.
 
Ja alltså är det inga större skador kommer jag putsa upp rummet. Det viktigaste i huset är att få bort oljepanna, in med bergvärme, in med kommunalt VA samt ev dränera.. Tack för hjälpen återkommer om det var kork!
 
Paul-Staffanstorp
Som sagt.... satsar en hundring på det ;) ;)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.