Hej,

vi har en 50talsvilla med en plan och källare som inte har dränerats på åtminstone 30 år.

Vi har ingen fukt i källaren vad jag kan se/känna, och i besiktningsprotokoll från Anticimex från tidigare i år var kommentaren att källaren är torr och fin. Vi ligger på ca 45-55% i relativ luftfuktighet på en vanlig sommardag, går upp mellan 55-62% när det regnar och är fuktigt ute.

Tidigare ägare pratade lite om att avrinningen för dagvatten/regnvatten inte var helt fungerande, så jag tänkte att jag skulle testa genom att spruta ner vatten i betongrören som kommer upp vid stuprännorna samtidigt som jag står vid brunnen på tomten för att se om det händer något. Men när jag gör detta så står vattnet i brunnen helt stilla, borde det inte röra sig något?

För övrigt är nivån på vattnet i brunnen väldigt låg, men kan det vara pga att rören är igentäppta?

Finns det något sätt man kan funktionstesta rören? Bör man ta in någon firma som kontrollerar, i så fall vilka?

Vi vill ju helst inte lägga ut 150 papp på omdränering, källaren känns ju torr ändå och finns ju såklart roligare saker att lägga pengar på :)
 
Ingen som har någon input?
 
Enklast är att låta fotografera rören
 
  • Gilla
Jogöwa
  • Laddar…

Bästa svaret

Det känns som om du har hittat fel brunn. Finns det några ritningar på hur ledningarna går? Annars kan de vara läge att ta kontakt med en rörinspektör som filmar ledningarna. På http://www.stvf.se/index.php?pageId=558 finns en lista med företag som jobbar med rörinspektioner.
 
N NoOne2k skrev:
Det känns som om du har hittat fel brunn. Finns det några ritningar på hur ledningarna går? Annars kan de vara läge att ta kontakt med en rörinspektör som filmar ledningarna. På [länk] finns en lista med företag som jobbar med rörinspektioner.
Tack. Har inga ritningar tillhands, får kolla efter en rörinspektion.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.