4 667 läst ·
2 svar
5k läst
2 svar
Avveckla Inomhuspool
Vi har en gjuten och kaklad inomhuspool på 13 m3 som används mycket sparsamt. Vill utnyttja rummet till annat men ändå inte riva poolen. Hur skall man "konservera" och bygga över den tömda poolen med ett golv, utan att riskera att det blir en "fuktig källare" av poolen under golvet.
Medlem
· Norrbotten
· 3 390 inlägg
Det finns väl en möjlighet till avloppsbrunn/tömningsavlopp? Bygg en fungerande träkonstruktion som golv över hela poolen. Bygg rejält, så att det inte sviktar, och isolera så att det inte låter allt för mycket. Se till att det finns el ner till "källaren" och sätt dit en enkel avfuktare, med slang till avloppet. Det räcker garanterat med en kondensationsavfuktare, då fuktbelastningen troligen är mycket låg. Jag förutsätter att den gjutna poolen har någon form av fuktspärr/lining som hindrar en omfattande fukttransport.
Tillägg: en inspektionslucka och en stege ner till poolen är säkert också en bra idé, då kan du hålla full koll på att det inte blir dålig lukt.
Tillägg: en inspektionslucka och en stege ner till poolen är säkert också en bra idé, då kan du hålla full koll på att det inte blir dålig lukt.
Redigerat:
Produkter som diskuteras: "avfuktare"
Avfuktare
Nedan presenteras vårt sortiment av avfuktare. Avfuktare är viktiga verktyg för att upprätthålla en hälsosam och behaglig inomhusmiljö, särskilt i utrymmen som källare, tvättstugor eller badrum, där fuktighetsnivåerna kan vara höga.
Läs mer
Varför täcka över poolen? Gör något spännande i stället!!!
Se tidigare tråd:
http://www.byggahus.se/forum/planloesningar/127797-inomhuspool-goera-nat-kul-av-den.html
Se tidigare tråd:
http://www.byggahus.se/forum/planloesningar/127797-inomhuspool-goera-nat-kul-av-den.html
Klicka här för att svara