Attefallshus med källare, kontrollansvarig?

Besvarad 26 sep 2025 av Charlotte Andersson
Vi funderar på att bygga ett attefallshus med källare på vår tomt men blir osäkra när vi läser om reglerna. Måste vi anlita en kontrollansvarig eller räcker bygganmälan? Källaren ska vi ha som förråd.
 

Svar

Somliga, enklare attefallsbyggnationer gör stadsbyggnadskontoret bedömningen att man kann genomföra utan kontrollansvarig.
Är det lite mer komplicerat så brukar de kräva en kontrollansvarig.
Jag kan tänka mig att de bedömer en källare som lite mer komplicerat.

Bedömningen ligger dock hos den handläggande tjänstemannen.
Besked om vad som krävs av dig vid uppförandet av din attefallsbyggnad ska du få skyndsamt efter du gjort din anmälan.

Kommentar 251127.
Då det inte fanns något riksdagsbeslut på de nya reglerna avseende bygglovsbefriade komplementbyggnader vid tillfället då jag svarade på detta inlägg så ansåg jag inte att jag kunde besvara frågan med något som kanske kunde bli i en obestämd framtid. Beslutet togs inte förrän den 22 Oktober.
 
Redigerat:

Kommentarer

O
Oldfart ·
Det där var ett riktigt dåligt svar. Frågeställaren hade nog hellre hört att senare i år ändras reglerna. Begreppet Attefallshus försvinner helt när de bygglovsbefriade åtgärderna utökas och förenklas. Dessutom tas kravet på bygganmälan bort. Det innebär i praktiken att kommunen inte behöver godkänna, inte kan utse KA och att det varken kommer krävs bygganmälan eller startbesked längre.
 
Jven ·
Håller med ovanstående. Att inte Byggnadsingenjören informerar om signifikanta ändringar som träder i kraft inom några veckor när frågeställaren befinner sig i "funderingsstadiet".

till frågeställaren. Vänta tills de nya reglerna träder i kraft och kontrollera därefter om erat bygge kvalificerar för byggstart utan anmälan eller om ni behöver skicka in handlingar.
 
Freda ·
Att byggnadsingenjören Charlotte Andersson inte ens bryr sig om att kommentera komentarerna är otroligt flagrant.
 
Sir Duke ·
Oj det var ett högt tonläge här. Allt som ingenjören har svarat är väl korrekt i sak?

Fattar att det sedan finns en taktisk dimension, att vi privatpersoner försöker komma undan byråkrati. Men en källare är väl ofta en riskkonstruktion, lite beroende på förutsättningar och användning. Ingenjören tar kanske höjd för det.

Dessutom har jag fattat det som att även om bygglov inte krävs, så kan det behövas kontrollansvarig för vissa moment i projektet, till exempel källaren. Ska inte ta gift på det dock.

Kort sagt, reglerna må förenklas 1 december, men man kan ju vilja ha ett säkert bygge ändå, samt att kommunen kan behöva kolla vissa detaljer.

När jag gjorde tillbyggnad med krypgrund var jag glad att det fanns en kontrollansvarig som kunde slå ner på byggfirmans rad av fel. Finns ju risk för en boom med fuskbyggen nu när en massa byggprojekt inte kommer granskas längre. Jag säger inte att alla husägare slarvar, men man kan ju råka ut för byggfirmor som gör det.

Vis av erfarenhet skulle jag aldrig i livet bygga hus med källare igen.
 
Redigerat:
Jven ·
Handlade mest om att personen är osäker på reglerna och ber om rådgivning när majoritetsförslag finns angående just förenkling av reglerna. Att Ingenjören undgår att nämna att nya regler är på gång att gå igenom riksdagen inom 4 veckor är det vi kommenterar.
Vetskapen kring de nya reglerna kanske gör att man avvaktar några veckor och bygger större än innan t.ex.
 

De senast besvarade frågorna

öppningsbara fönster vid fönsterbyte i radhus plan 2.

31 maj 2026
varför skriver pbl och bbr att öppningsbara fönster är krav i radhus med två plan i sovrum ? när rök o brand hindrar andra vägar ut än fönster??

Ljud från bostad okänt

18 maj 2026
Det kommer ett mystiskt ljud genom balkongdörren från ev. balkong eller byggnad när det blåser hårda vindar. Jag bor högst upp i ett 7 våningshus!? Finns det kända utmärkande ljud som...

Har golvet någon bärande funktion?

13 mar 2026
Hej, Vi ska dra om avloppet och flytta en toalett i källaren Jag har bilat upp golvbrunn och lite runt om. Hur mycket törs man bila upp ”spår” för nya avlopp? Det är ett källargolv som är ca...
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.