Ny bibel i brevlådan idag
Äntligen kom den med posten idag. Boken för alla som vill renovera sitt hus i tidstypisk stil. Om vi bara hade haft den här för åtta år sedan när vi började renovera, då hade vi sparat mycket blod, svett och tårar.
![[IMG]](https://www.byggahus.se/images/blogg_villan.gif)
Jag talar om "Så byggdes villan - Svensk villaarkitektur från 1890 till 2010".
Man tror inte att det är sant. Vårt hus är från 1926, så jag slår upp kapitlet om hus byggda 1920-tal. Då finns det först en vacker teckning med ett typiskt 1920-talshus, där alla tidstypiska detaljer exteriört finns beskrivna i ord och bild. Takets lutning, skorstenen, vindsfönstret, balkongen osv.
![[IMG]](https://www.byggahus.se/images/blogg_villan_hus.gif)
Sedan följer bilder på hur olika varianter av ett 1920-talshus kan se ut. 12 varianter får jag det till. Sedan en utläggning om hur man utformade entréerna på den tiden, utomhusbelysningen. Därefter går man i detalj in på fönstrens specifika detaljer, gångjärnen, och alla andra beslag, profileringen på fönstret.
Så här fortsätter det för varje decennium, från 1890 till 2010. Fantastiskt.
![[IMG]](https://www.byggahus.se/images/blogg_villan_entre.gif)
Det finns dessutom speciella kapitel om fönster, dörrar, lister, trappor, räcken och förstukvistar, grindar och paneler.
Boken kostar 293 kr hos Bokus. Värd vartenda öre.