Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Låga räntor och massor av lån

Marlén Eskilsson
Publicerad 18 jun 20094 kommentarer

Vi har fått en jättebra bolåneränta på 1,54 % tycker vi. Det finns en tråd i Byggahus forum där våra medlemmar rapporterar vilken rörlig ränta man ligger på just nu, där vi hade en bottennotering på ca 1,12 % för ett par veckor sedan.

Även om man själv inte är värst, så blev jag väldigt positivt överraskad över den lilla räntebetalningen vi skulle göra nästa månad. Här gäller det att inte frestas att låna mer än man behöver. Och jag tror att det är väldigt klokt att fortsätta betala lika mycket till banken som man brukar. Man amorterar helt enkelt lite mer istället.

Men det är inte undra på att folk tar mer bolån. Idag rapporterar Privata affärer till och med om att SBAB inte tar in fler bolånekunder förrän tidigast den 31 augusti. Man har lånat ut för mycket helt enkelt.

Läs också

  • Bolån - så resonerar banken
  • Nu ökar riskerna med bolån
Svara
Gilla

Kommentarer

4
P
Hej Morgan Mitt tips är att, som Marlene skriver, räkna med 5% ränta. Men hantera det så här: Öppna ett konto på någon lämplig internetbank och sätt där in skil
· 30 jun
M
Jag har för mig att man brukar säga att 5 % är en räntenivå man bör klara av i alla fall.
· 22 jun
M
Har du tänkt på att 10% av 3 miljoner blir över 200 tusen som är gränsen för avdragsgill ränta. 10% av 3 miljoner blir 300 tusen. Alltså blir kostnaden 200*0,7+
· 22 jun
Visa alla kommentarer
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.