I Robins Åkarp finns fina villor
I år är Melodifestivalen särskilt bra tack vare programledarna Robin och Sanna.
I lördags hade de gjort sång om Robins hemort Åkarp som helt klart hade fått min röst om den var med i tävlingen. Åkarp kör man igenom allt som oftast på väg hem från Malmö (Åkarp ligger 3 km från där jag bor). Efter att ha sett videon kan man ju tro att det är världens tråkigaste ställe som bara har ett cykelställ, ett växthus och en mataffär, men min bild av Åkarp är en helt annan.

http://www.svt.se/melodifestivalen/...fortsatter-att-hyllas-i-melodifestivalen-2015
I Åkarp finns det många fina gamla välbevarade hus. Det är hus med torn och många av husen har fått ett namn, men det finns också nyare som passar in i stilen. Se bara här så förstår du att jag stornjuter när jag åker genom Åkarp:

Jag läser i en ortsanalys om Åkarp att villabebyggelsen där tog fart efter sekelskiftet, då företagare och högre akademiker byggde 30 gedigna patriciervillor.




Men det finns också ett antal funkishus.

Hus byggda på 80-talet.

Nybyggda hus och hus som håller på att byggas just nu.


Klicka här för att få veta mer om Åkarp, dess bebyggelse och historia (pdf).
Kommentarer
4