Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Forumsök
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö

Redax blogg

Husen du tycker är vackra idag

Marlén Eskilsson
Publicerad 13 jun 2006

När jag besökte Bomässan i Staffanstorp 1997 föll jag pladask för de modernistiska husen som visades upp. Kornblå mosaik i köket kändes nytt och fräscht. En halvrund duschplats byggd av glasbetong hade man ju aldrig sett förut. Jag kunde ha köpt huset rakt av, om jag hade varit mogen för en husaffär just då.

Det här var i princip första gången jag tittade på hus. Smaken utvecklas under åren, en del av det jag tyckte om för åtta år sedan gillar jag inte längre. Kanske är det för att jag har tittat på så många hus vid det här laget. Jag vet bättre idag vilka hus jag tycker är vackra och inte. Jag vet vilket material jag helst skulle bygga i, vilket värmesystem jag skulle välja och vilken inredning jag hade valt om jag byggde nytt. Tror jag.

En del gillar trähus. Andra föredrar stenhus. En del gillar modernistiska hus och vill alltid ha det som är i ropet för stunden. Andra har snöat in på gamla hus. Vissa har förälskat sig i funkisstilen och vill återskapa ett äkta funkishus. Sedan har vi den som drömmer om ett riktigt gammalt torp. Och den som vill ha en äkta skånelänga. En del tänker på vad som är mest praktiskt i alla lägen och sätter det estetiska i andra rummet. Vilket som är det billigaste och mest hållbara byggnadsmaterialet. Vilket byggnadssätt som går snabbast eller vilken konstruktion som är energisnålast. Vad som är underhållsfritt i längden. Och så vidare, och så vidare. Sedan är vi många som kan tycka att flera olika typer av hus kan vara vackra, bara de är på rätt plats och i rätt utförande.

I boken ”Tyckt om hus” menar arkitekten Inger Bergström att våra minnen präglar smaken. Platser som har omgivit lyckliga minnen tycker vi om och därför föredrar vi olika husstilar. Därför är det kanske inte heller så konstigt att smaken utvecklas när vi får fler erfarenheter. Och vi ska alltid minnas att skönheten finns i betraktarens öga.

Ska man bygga hus, tror jag att det är väldigt viktigt att man låter det ta tid innan man bestämmer sig för hurdant hus man ska bygga och var man vill bo. Att man tittar på riktigt många olika typer av hus under en längre tid innan man bestämmer sig. Utvärderar alternativen som står till buds. Gör man inte det, kanske man kommer att flytta igen inom kort.
Men det är i och för sig inte hela världen om man vill flytta efter ett par år, eller …?

För att titta på hus rekommenderar jag att du börjar med vår länkguide och hemnet.

Läs också

  • Byggde lekstuga i lösvirke – så fick Tea 3 år en fin lekstuga för 5000 kr
  • Joakim och Kajsa byggde altan med spa och utekök
Svara
Gilla
Skriv en kommentar
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.