Byggvaruhus utan byggvaror
Jag hajade till i morse när jag läste på Jnytt.se att byggvaruhandeln Beijer öppnar en ny butik - utan en enda byggvara som man kan köpa med sig hem direkt.
VD Anders Jakobsson sammanfattar satsningen som en marknadsplats där konsumenter, proffs och leverantörer möts. I butiken visar man upp färdiga koncept av främst kök, badrum, fönster och dörrar - istället för plankor, skruvar och muttrar. Butiken är ett showroom med fokus på inredning och inspiration, där man kan ställa frågor, få skisser och lösningar.
Min första tanke var att "Vad bra, då kan man gå dit och titta vilken vara man vill ha, gå hem och göra en sökning på nätet och sedan köpa av den som är billigast". Frågan är om Beijer börjar serva hela byggbranschen med inspiration, eller om folk faktiskt köper varorna av dem efter att ha inspirerats. Och hur bra är den där inspirationen egentligen? Är det något mer än att gå på en Hem&Villamässa?
Vi får väl se.
Kommentarer
3