Hoppa till huvudinnehåll
Byggahus.se
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Sök på Byggahus.se
Bli medlem Logga in
Start
Bibliotek
ForumBilderShop
Start
Bibliotek
Meny
Bibliotek
Altan & Uteplats
Badrum
Bygga nytt hus
Ekonomi & Juridik
Grund & Markarbete
Kök
Renovera
Tester
Trädgård & Utemiljö
Verktyg
VVS & Inomhusklimat
Forum
Meny
Forum
Index
Senaste
Obesvarat
Populärt
Mest gillat
Medlemmar
Regler
Bilder
Meny
Bilder
Utvalda bilder
Populära bilder
Forumbilder
Video
Shop
Meny
Shop
Bästsäljare
Verktyg & maskiner
Hus & bygg
Skruv & infästning
Trädgård & utemiljö
Jämförelser
Meny
Jämförelser
Jämför hustillverkare
Jämför boräntor
Jämför elförbrukning
Jämför bergvärmepump
Jämför luft-vattenvärmepump
Övrigt
Meny
Övrigt
Svarta listan
Fråga experten
Quiz
Ordlista
Information
Meny
Information
Om oss
Nyhetsbrev
Kontakta oss
Annonsera
Regler
Datapolicy
Cookies
A-Ö
...
Byggahus.se
Fördjupning
TV-serier
ByggahusTV

Sätta kakel i kök

Marlén Eskilsson
Uppdaterad 16 maj 20143 kommentarer

Patrik är plattsättare och ska här sätta kakel i ett kök där väggarna är av tegel.

Han börjar med att knacka ner det gamla kaklet. På en stenvägg är det relativt enkelt att knacka bort kaklet. Det kan hända att puts följer med, då får man jämnspackla så att man får en jämn yta att sätta kakel på.

I trähus sitter det ofta en gipsskiva bakom kaklet. Då går gipsen nästan alltid sönder när du knackar ner kaklet. Då får du ta bort hela gipsskivan och sätta en ny som du sedan kan kakla på.

När du ska sätta kakel börjar du med att lägga på fix. Du använder en fixkam för att få en riktigt jämn yta. Det är viktigt att tänka på att fixkammen kommer in till underlaget ordentligt, så att man får en rak och jämn linje. På så sätt blir underlaget riktigt plant och plattorna kan monteras rakt och jämnt.

Fixkam

När man kaklar börjar man nerifrån och arbetar sig uppåt. På så sätt slipper man få en beskärning av plattan i nederkant, den hamnar överst istället och syns då mindre.

Här ska fogen vara 2 mm bred. Till sin hjälp har Patrik ett 2 mm snöre.

Snöre

Normalt delar Patrik plattor med en kakelskärare, för att få riktigt jämna kanter.

Just den här plattan som Patrik sätter nu har en krackelerad yta, vilket gör det extra svårt att få en jämn kant. Därför får Patrik använda en vattensåg istället. Han ritar en linje på plattan med en vanlig blyertspenna, så att han har en linje att följa när han sågar.

Vid utrymmen som är trånga, t ex runt eluttag nära vägg, får man sätta fixet på plattan istället och trycka den på plats, för här kommer man inte åt med den stora fixkammen.

När plattorna är uppsatta får man vänta i 24 timmar så att fixen torkar ordentligt innan det är dags att sätta fogen.

vattensåg

När man fogar är det viktigt att dra diagonalt över fogen för att de ska fyllas ordentligt.

Därefter använder man en fogsvamp och slätar ut alla fogarna så att de blir riktigt jämna. När det har torkat tvättar man en gång till för att göra ytan ren.

I nederkant på den nedersta kakelraden sätter Patrik en silikonfog för att inte vatten ska ta sig in i fogen när man diskar etc. Han använder en silikonspruta och drar ut fogen med den. Sedan blöter man fingret och drar över silikonfogen för att den ska bli jämn och till sist drar man med en silikonskrapa för att få en riktigt jämn kant på fogen.

Läs också

  • Sätta kakel i badrum
  • Välj rätt badrumskakel
Svara
Gilla

Kommentarer

3
A
Detta är en sådan magnifik inlägg i tacksamhetsskuld är i ordning när det gäller att lägga ut den .. !!
· 15 dec
F
Här har vi en redig plattsättare som kan sin sak:) härligt och se när andra jobbar. Grant kakel med.
· 9 dec
E
Skrivet av: Thomas Men lägg inte fix på hela väggen, ta en bit i taget så det inte "skinnar" sej. Å värst är de just när man sätter med förband.
· 21 maj
Visa alla kommentarer
Läs artiklar taggade med
ByggahusTV
Kök
Renovera

Tjänster

  • Svarta listan

    Svarta listan - Hitta bluffmakare i din kommun

  • 2,59

    procent. Så låg ränta fick den senaste bolåneprutaren

  • Hustillverkare

    Jämför hustillverkare

  • Elförbrukning

    Jämför elförbrukning

  • Bergvärmepumpar

    Jämför bergvärmepumpar

Mest läst

  • Hus och Charlotte

    Allt du får bygga utan bygglov - men se upp för de här fällorna

  • Nya soplagen 2027: det här händer med ditt sopkärl

    Nya soplagen väcker protester: så påverkas ditt hushåll

  • Enkel dörr

    Bygghemma: “Kunden har handlat i ond tro”

  • Villor i Solna

    Kartläggning: I Solna går 41 procent av inkomsten till bolånet

  • Utredning: "Viljan att bygga hus saknas"

    Utredning: "Viljan att bygga hus saknas"

Populära forumämnen

  • Granne håller på med nåt på vår gemensamma tomtgräns.

    Tomter
  • Nya soplagen 2027: det här händer med ditt sopkärl

    Artikelkommentarer
  • Ser den här plintgrunden fackmässigt utförd ut?

    Attefallshus, friggebod, garage, förråd & utedass
  • Gå emot beslut från ARN?

    Juridik
  • Swedbank trogen kund 👎

    Priser, Kalkyler, Fastighetsskatt m m.
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.