Vi hade svårt att få offerter över huvud taget när vi skulle bygga till och ville ta in pris på totalentreprenad. Det slutade med löpande räkning och att vi samordnade bygget själva.
Man får förstå entreprenörer nu, att de inte vill lämna pris. Med situationen i Ryssland och höga priser på drivmedel/transport är det extremt osäkert vad byggmaterial kommer att kosta framöver, särskilt trä.
Så om det är viktigt för er att priserna på material inte springer iväg, vänta tills läget har stabiliserat sig. Alternativet är att ta risken att pris på material stiger. Ni skulle kanske kunna sluta ett avtal om att ni får entreprenörens inköpspris + X procent, så får denne redovisa sina inköpsfakturor till er.