Chica Lovely
Hej på er,

Flyttade in i huset för några veckor sedan. Har pendlat lite mellan gamla och nya bostaden och levt väldigt spartanskt under tiden vi har packat upp här, och därför aldrig satt vattensystemet till riktigt test.

I fredags skulle vi på middag och behövde därför använda duschen båda två. Tidigare på dagen hade vi kört både tvättmaskin och diskmaskin. Andra duschen hann dock inte bli klar innan vattnet försvann ur alla kranar.

Med assistans gick vi ut till brunnen och slog av strömmen på pumpen. Morgonen efter slog vi på igen, och vattnet var tillbaka. Det verkar alltså som att vi har väldigt lite vattenuttag per dag att röra oss med. Vi spolade ju inte alla kranar kontinuerligt under visningarna, så det blev ju minst sagt en överraskning.

Om fyra personer önskar ta sig 10 minuter i badrummet på morgonen så kommer vi att ställas inför valet att kunna besöka WC några gånger under dagen eller att ha nog med vatten till att laga mat och borsta tänderna på aftonen. Det är ju ohållbart. Vad kan man göra åt det här och vad kan det bero på?
 
Har brunnen sinat så är det bara att gräva alternativ borra. Är det en grävd brunn?
 
Chica Lovely
huggan skrev:
Har brunnen sinat så är det bara att gräva alternativ borra. Är det en grävd brunn?
Det hade ju varit skitbra att fått beskedet att brunnen hade sinat när vi var på visning i så fall...
Det är en borrad brunn.
 
O
Att kontrollera brunnen ligger inom din undersökningsplikt, men frågan är hur mycket man ska kolla gällande brunnen... Det kanske finns nånting att hämta i detta fall... Men jag är långt ifrån säker... Man borde inte behöva kontrollera hur mycket vatten man kan ta ut ur brunnen innan den sinar...
lägg ut frågan på juridik sidan så kan du säkert få bättre svar...

Jag antar att det inte står nånting om sinande brunn i prospektet eller frågelistan....

(jag tillhör den som anser att nästan inget är dolt fel....)
 
D
Om det är en borrad brunn kan du prova att låta spola/trycka brunnen för högre kapacitet.
 
Att installera en större hydrofor hjälper också. För ett normalhushåll på 3-4 personer är en hydrofor på 300 liter eller 500 liter att föredra. Uttaget ur brunnen blir totalt sett lika stort över dygnet, men under dagen och natten får brunnen chans att fyllas upp.
Se till att start och stopptryck på pumpen justeras in ordentligt och att det finns minst 1/3 luft i hydroforen så att pumpen inte behöver gå så ofta.
 
Redigerat:
  • Gilla
Helioz
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.