Hur ska man förlägga vattenrör(enskilt vatten) gentemot avloppsrör och kollektorslang i mark?
Har hört att avloppet bör ligga lägre för att undvika att det läcker över i vattnet, men finns det några riktlinjer?
Tänker att det även bör gälla kollektorslangen till bergvärmepumpen som innehåller giftig vätska?
 
  • Gilla
Hans majestät
  • Laddar…
Claes Sörmland
Normalt sett är vattenledningar trycksatta så det kan inte komma in något i dem ens om de läcker. De måste också ligga djupare än avloppsrör eftersom de till skillnad mot avloppsrör är vattenfyllda och därmed frostkänsliga.

Så det spelar ingen större roll.
 
  • Gilla
Hunneberg
  • Laddar…
B
Kollektorslangen blir ju minusgrader, så där skulle jag nog säga 1 meter säkerhetsavstånd som minst, för att inte få frysproblem. Man kan trycka i en markskiva som barriär mellan, för att minska risken.

Vattenslang är ju övertryck så där läcker det inte in. Men bör förläggas med respekt för frostfritt djup.

Det kan gå att förlägga vattenledning grundare om man täcker med isolering, men det rekommenderas ej. T.ex. vid passage av en bergknalle kan det vara en vettig lösning.
 
  • Gilla
Hunneberg
  • Laddar…
Tack för snabba och bra svar!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.