Hej. Vi har kommit så långt i processen med Västkuststugan med vår fritidsstuga att det är dags att teckna en färdigställande försäkring hos Gar-Bo. När det gäller byggfelsförsäkringen tecknar man den efter att bygget är klart? Har läst att man bör ha en villa/hem försäkring också tecknad innan bygget startar. Nån som har erfarenhet av Västkuststugan gällande detta?` Måste man anlita Gar-Bo?
Ingemar
 
S
Färdigställandeförsäkring krävs, och på de två hus jag byggt tecknas den innan byggnation startas. Det finns om jag minns rätt ytterligare någon försäkringsgivare för detta utöver Gar-bo som ör den stora.

Hem/villaförsäkringen tecknade jag nog någonstans halvvägs in i bygget. Men det är troligen en liten kostnad i förhållande till övriga utgifter på byggnationen. Kontrollera gärna innan kontraktsskrivningen vilka försäkringar byggföretaget har och vad de gäller för, så kan du anpassa när det är dags att teckna din hemförsäkring.

lycka till med bygget
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.