God Eftermiddag! Många tankar så här en fredag inför "ledig" helg. Vi håller fortfarande på med evighetsprojektet badrum i källaren, men det går åtminstone framåt nu igen efter lite stiltje. Nu börjar tankarna snurrar kring de där sakerna man skulle ta tag i "sen”, närmare bestämt ventilationen.

Förutsättningar:
Enplansvilla med källare (125 kvm+125 kvm). FTX insatt på 80-talet (Aggregat går än, servad enligt tidigare ägare. Kommer väl bytas någon gång i framtiden). Vi använder allt utom ett garage á 30 kvm och förråd á 10 kvm dagligen, så säg att vi vill ventilera 210 kvm totalt.
Uppe:
Tilluft: 4 sovrum + 1 vardagsrum.
Frånluft: 3 uppe - badrum, kök, WC. WC kommer rivas inom relativt snar framtid och ytan användas till större kök, kommer därför ta troligen ta bort den och balansera om hela systemet.
Källaren:
Tilluft: 1 gillestugan.
Frånluft: 1 frånluft en liten WC.

Dilemma: Vi bygger nytt badrum (12 kvm) i källaren där det tidigare var tvättstuga, tvättstugan har flyttat in i pannrummet (17 kvm) som numera bara inrymmer en bergvärmepump. Hur ska vi tänka med ventilationen? I dagsläget finns endast någon typ av självdrag i murstocken i pannrummet/tvättstugan - det fungerar dock inte eftersom vi har undertryck i huset så den är igenstängd. Vi använder avfuktare i tvättstugan istället.

Vi behöver få till ventilationen nu då det nya badrummet ska ta form. Som jag ser det har vi två alternativ.

Alt 1: Frånluftsfläkt i yttervägg, både badrum och tvättstuga. Förstår att det inte är optimalt men det är ju den enkla lösning. Finns det någon som är fuktstyrd och som är tillräckligt stark för att kämpa emot undertrycket som bevisligen finns? WC som har frånluft ligger ca 4 meter från badrum.

Alt 2: Koppla på FTXen. Det går inte att dra ett nytt rör direkt ner, aggregatet är på vinden och badrum/tvättstuga är under vardagsrummet, finns ingenstans att komma ner. Lösningen som finns är att koppla på sig på ventilationen i WC, antingen flytta utsuget helt till badrum eller behålla Wc till viss del och sätta förgrenare. Nackdelen med denna lösning är att utsuget i badrummet kommer komma strax innanför dörren, dusch/badkar är vid yttervägg ca 3 meter bort. Ev kan jag dra den i taket så den kommer mer i mitten på rummet närmare/ovan WC.

Ja kära forum, behöver bolla lite kring vilken väg vi ska välja.
 
Ritningar över planlösningen på varje våning skulle underlätta.

Hur går bjälkarna i mellanbjälklaget?
 
Demmpa Demmpa skrev:
Ritningar över planlösningen på varje våning skulle underlätta.

Hur går bjälkarna i mellanbjälklaget?
Mellanbjälklag och alla innerväggar är av betong, delvis därför det inte är hanterbart att gå ner i vardagsrummet (utöver det estetiska då såklart). Lägger ritningar i separar inlägg. Om vi tar alt 2 får vi bygga en ventilationstrumma ner i rummet. Det är inte hela världen, har va 2.20 i takhöjd så plats finns ändå.
 
FTXen går ner i en garderob i ett sovrum och kommer ut i hallen där det röda strecket går idag. Orange är ev påbyggnad.
 
  • Ventilation badrum.png
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Snapchat-369235883.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ingen som har någon input?
 
BirgitS
P Plommon1212 skrev:
Uppe:
Tilluft: 4 sovrum + 1 vardagsrum.
Frånluft: 3 uppe - badrum, kök, WC. WC kommer rivas inom relativt snar framtid och ytan användas till större kök, kommer därför ta troligen ta bort den och balansera om hela systemet.
Det kan vara svårt att få tillräckligt mycket luftomsättning med bara 2 frånluft men 5 tilluft. Överväg att ha frånluft i kapprummet/hallen.
P Plommon1212 skrev:
Källaren:
Tilluft: 1 gillestugan.
Frånluft: 1 frånluft en liten WC.

Dilemma: Vi bygger nytt badrum (12 kvm) i källaren där det tidigare var tvättstuga, tvättstugan har flyttat in i pannrummet (17 kvm) som numera bara inrymmer en bergvärmepump. Hur ska vi tänka med ventilationen? I dagsläget finns endast någon typ av självdrag i murstocken i pannrummet/tvättstugan - det fungerar dock inte eftersom vi har undertryck i huset så den är igenstängd.
Man önskar en luftomsättning på ungefär 0,35 l/s och kvm. Frånluft i alla rum som "smutsar ner" luften, badrum, tvättstuga etc. Tilluft i alla rum där man vistas under längre tid.

I ditt fall antar jag att även det stora rum som är utmärkt som Hall även är ett rum man vistas i.

Därför föreslår jag tilluft i gillestugan och hallen, samt frånluftsfläktar i toalett, badrum och tvättstuga. Luft måste kunna passera under/över alla dörrar på vägen mellan gillestugan och tvättstugan.

Det är normalt (och önskvärt) med undertryck i bostäder och badrumsfläktar etc. är gjorda för det. Pax Calima och Fresh Intellivent är välkända modeller som går att t.ex. ställa in på ett grundflöde och ett ökat flöde när fukthalten ökar.

Dock vet jag inte om det kan bli problem med att ha olika ventilationssystem på de 2 planen och öppet mellan dem. Men det är nog en ändå sämre idé att bara koppla in frånluften på befintlig FTX och inte tilluften i källaren. En ventilationsexpert kan vara bra att anlita.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.