Hej! Har snöat in på att ha LED-paneler i mitt kontor/träningsrum. Varför panel vet jag inte riktigt men jag tycker det tar lite plats och är diskret.

Nu har jag försökt hitta något som lever upp till mina önskemål men har lite svårt att hitta en som passa. Någon som har något tips?

400x400 alternativt 600x600 samt en 300x300
Vill kunna ändra värme på ljuset
Måste kunna dimmra
Vill använda vanlig dimmer eller brytare (helst inte sätta fjärr på väggen)
Rätt ointressant om det är en smart lampa för hemautomation men ett litet plus är det
Har inte någon ambition eller behov av scener med andra lampor.
De jag hittat verkar fabriksåterställas när man bryter strömmen alternativt så står inget specat om det.

Någon som har Philips Aurelle som vet om den fabriksåterställs eller inte när strömmen bryts? Tycker den är snyggast av de jag hittat

Här är några alternativ jag hittat:
https://www.kjell.com/se/sortiment/...ps-hue-aurelle-square-large-takplafond-p51197

https://www.hornbach.se/shop/EGLO-L...d-fjarrkontroll/6770969/artikel-detaljer.html

https://www.hornbach.se/shop/BRILLI...d-fjarrkontroll/6666610/artikel-detaljer.html

Stort tack på förhand för lite tips och förslag!
 
Jobbar som elektriker, tycker faktiskt att IKEA är de som är mest privärda.: https://www.ikea.com/se/sv/catalog/categories/departments/lighting/36816/

Problemet med LED är att de hela tiden kommer nya varianter, finessen med IKEA är att deras "fjärrkontroller" ser ut som strömbrytare och även gamla Berta kan hantera dem. Deras "fjärrkontroll" "trådfri" fungerar med alla deras trådlösa lampor, i motsats till alla andra företags fjärrkontroller som inte fungerar nästa gång man köper en ny lampa.

En annan bra variant är Phillips Hue, med på tok för dyra......
 
  • Gilla
MultiMan
  • Laddar…
Har ett antal IKEA Trådlös bl.a. två plafonder i källaren. Sätter blindlock på dosan med ram och fäster fjärrens väggfäste på blindlocket. Ger mycket ljus för pengarna. Använder du fjärren i kombination med vanlig brytare så är senaste ljusinställning kvar om du använder den vanliga brytaren, dvs om du bryter elen till plafonden.
 
Hej! Tipset på IKEA var bra, fick det av en vän också så det inhandlades och är redan på plats. Blev mycket bra resultat även fast jag tycker drivern verkar brumma pyttelite.

ha det gott!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.