Hejsan, fick hem en ny spis idag och kopplade in den i det gamla uttaget men visade sig att det inte skulle fungera felfritt.. Har kommit fram till att mitt uttag saknar nollan och nu undrar jag om jag måste dra om ledningen eller det finns något annat sätt att lösa det på? tacksam för snabba svar
 
Mikael_L
Ledningen måste dras om (eller kompletteras om det är infälld inst).

Sen får du hålla tummarna att inget har gått sönder på nya spisen. :|


edit:
Om en av ledarna som sitter där idag skulle vara blå finns det en möjlighet.
Lägga den blå som nolla (vilket är det korrekta) sen koppla spisen på två faser.
Detta fungerar ifall spisen är gjord för att även kunna gå på 2 faser (rätt vanligt).
Men du kan nog inte kräma på full effekt på alla plattor samtidigt, då man begränsar tillgänglig effekt med 1/3.
 
Redigerat:
Ok har kollat lite nu och kommit fram till att där är ingen blå kabel så blir nog att dra om det tyvärr.. Bak på spisen står det att man kan koppla den enligt 3 olika sätt, 400v 3N ~ och 400v 2N~ samt 230v ~
 
Är det långt mellan spis och central? Annars borde det gå bra att man drar i 5 st 2,5mm² FK.
 
Nja nackdelen är den att centralen sitter i källaren ca 10-15 meter kabel
 
Bästa är väl att dra en ny kabel för nolla, men det går ju att lösa om det skulle vara _helt_ omöjligt.
 
Spisen går ju att koppla på två faser och nolla så du skulle kunna kolla om det räcker, dvs hur mycket ström det blir i dom två faserna. Risken är att en av faserna blir lite överbelastad, men det kan gå. Jag antar att kabeln är 2.5mm² och avsäkrad med 16 A? Det ger 7.3 kW totalt. Märkeffekten på spisen är kanske inte så mycket högre.
 
Okey säkringarna till spisen är 3st 10amp och jag vet tyvärr inte storleken på kabeln. i broshyren står det: inkopplad effekt: 10,1 kw och sen längre ner står det, Total effekt: 6,1 kw
 
Det var värre. Då lutar det åt kabelbyte. Två faser och 10 A ger totalt 4.6 kW vilket är i underkant. Men kolla för säkerhets skull kabelarean. Normalt ska det vara 2.5mm² och då kan du säkra upp.
 
Okey, hur mäter man kabeln då? är lite nybörjare på 400v..
 
Jag vet att man egentligen inte får säga detta, men jag tycker att du ska ringa en elektriker. Bara för en sån sak t.ex. som att se att det är 1.5 eller 2.5 mm2 krävs ett tränat öga. (:cool:). Sedan ev. omdragning och/eller omkoppling i både uttag och elcentral. Inget jättebra hempuljobb, speciellt om man inte vet hur man ska göra.

Vet du om spisen funkar nu?

//Patrik
 
Dessutom är det inte så speciellt tidskrävande jobb för en elektriker. Allra helst inte för att se om det är 2,5 eller 1,5 mm2 ...
 
Instämmer, en spiskabel ska man inte ge sig på hur som helst. Även om vi kan konstatera att det är 2.5mm² så rekommenderas instrument för att mäta att den är frisk och att anslutningarna blir bra då det handlar om stora strömmar.
 
Patrik: Jag vågar inte svara till 100% men den lyser och när man sätter igång en av plattorna är det som om ett relä inte får tillräckligt med ström så det klickar..

Timor: Nä men tänkte dra en ny kabel bredvid den gamla så det bara blir för elektrikern att koppla in det snabbt och billigt..
 
Bara för att tillägga, om du inte redan vet det, så är det ej tillåtet att dra kabel om man inte är elektriker. Om du ändå absolut ska dra kabel själv så prata med någon elfirma som vill koppla in det innan du gör det.

//Patrik
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.