889 läst ·
2 svar
889 läst
2 svar
skiffer utomhus
Jag ska lägga skiffer utanför huset på befintlig grusplan. det har tidigare varit ett utedäck bestående av tryckimpregnerat brädor. Under brädorna låg det en presenning. Så gruset är utan växtlighet och typ 20-30 cm djupt. Kan jag skippa fiberduk , packa ihop det ordentligt med markvibrator och lägga skiffret i lämplig sättsand? Eller måste jag gräva upp hela skiten å börja med fiberduk å sen bergkross.
Varför skulle du ha fiberduk? Har du problem med bärigheten eller mtrl som blandar sig.P pellelolo skrev:Jag ska lägga skiffer utanför huset på befintlig grusplan. det har tidigare varit ett utedäck bestående av tryckimpregnerat brädor. Under brädorna låg det en presenning. Så gruset är utan växtlighet och typ 20-30 cm djupt. Kan jag skippa fiberduk , packa ihop det ordentligt med markvibrator och lägga skiffret i lämplig sättsand? Eller måste jag gräva upp hela skiten å börja med fiberduk å sen bergkross.
Alltså, jag är ju nybörjare på stenläggning så jag har läst mig till attman ska gräva sig ner 30-40 cm å sen fiberduk. På det lägger man bergkross. Men idag när jag tog bort altandäcket så tänkte jag att det vore ju jävligt skönt om jag bara kunde packa ihop gruset och sen lägga skiffret i sättsand eller vad man nu ska ha.F fribygg skrev:
Klicka här för att svara