1 110 läst ·
5 svar
1k läst
5 svar
Rören luktar
Hejsan! Kom inte på nån bättre rubrik, men det finns ett bra band som hetr så. Problemet är att plaströret från handfatet vid golvet under plastkåpan går ner i ett större järnrör. Glappet är inte tätat på något sätt och det drar kallt där. Det luktade ganska mycket toalett när vi flyttade in men inte så mycket längre, vi har väl vant oss. Vad ska man täta med? Duger det med skum på burk eller är det olämpligt i sammanhanget?
Husägare
· Västerviks kommun
· 467 inlägg
Precis som Pherra skriver, med gummi. Det har säkert suttit ett där innan som med tidens tand vittrat sönder eller så har tidigare ägare haft röret bort och glömt att montera tillbaka detta. Finns gummimuffar, standarddimensioner , att köpa på byggvaruhusen.
Du får lossa plaströret uppe vid vattenlåset under handfatet och först ta bort röret. Sen monterar du gummit och därefter tillbaka med röret. lycka till!
Du får lossa plaströret uppe vid vattenlåset under handfatet och först ta bort röret. Sen monterar du gummit och därefter tillbaka med röret. lycka till!
Ja, det låter ju vettigare med gummi ja. Tack ska ni ha!
Klicka här för att svara