Det finns ju nu gott om handfat och diverse "porslin" till badrum som görs av gjutmarmor.

Till vårt tvättställ följde det med en lapp om att man skulle använda ett specialmedel (Clean and shine) för rengöring. Tittar man på skötselråd hos tillverkarna så står det under gjutmarmor att man skall använda det medlet, det står inget annat.

Finns det någon som vet vad det finns för alternativ? Uppenbart är ju att man inte skall använda sura medel. Men vanligt allrent är väl basiskt eller neutralt?

Skälet till frågan är att specialmedlet verkar bara gå att köpa i badrumsbutiker, och kostar ca 1000kr litern.
 
Gjutmarmor har ett yttre lager av gelcoat (samma som på glasfiberbåtar) så det tål det mesta. Använd det rengöringsmedel du har hemma, det brukar jag göra.
 
Redigerat:
Bilvax funkar fint. Finns även lagningssatser för gjutmarmorställ att köpa om det har blivit en större skada.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.