Hej,

Vi har ett hus med ganska platt tak. Det lutar väldigt lågt ner mot takets enda brunn. Taket lades om med papp från Trebolit -94, alltså för 15 år sedan. Det borde ju hålla 5 år till i alla fall.

- Kan och borde vi göra någon form av rekonditionering av taket? Jag har hört att man kan göra en tvätt av taket och lägga på nån typ av takmassa eller nått på den gamla pappen... Är det lönt att göra en sådan investering och hur mycket kostar det ungefär? Eller är det bättre att "köra slut" på taket och byta helt om några år.

Vi har nyligen köpt huset. Hur underhåller man taket bäst. Ska man skrapa bort mossan som växer på vissa ställen, eller förstör man pappen då?

Mvh,
Mattias
 
Milkshaken
Tyvärr är platta tak en riskkonstruktion.
Om ni tycker att det är snyggt med platt tak, och inte vill investera en större förmögenhet på att byta tak helt, dvs, nya takstolar, och allt... Så föreslår jag att ni bygger ifrån sargen vid kanten på taket, en anordning,,, den består i ett regelverk som man placerar våtskivor på. typ Båtplywood, eller formplywood som dom oxå kallas.... Detta ska byggas så att det lutar ner emot brunnen....Över detta sen lägger man först underlagspapp, och sen uppå, lägger man ytpapp som klistrasmed gasol.... Men, viktigt är att man vet att brunnen och dess rörledningar klarar vattenmassorna som blir... Rörinspektion kan ju vara på sin plats..
summan blir att man kan ha kvar sina fina "Plattatakstruktur" och samtidigt ha ett bra fall till brunnen....
Men jag råder dig till att rådgöra med en byggfirma om detta....
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.