2 414 läst ·
21 svar
2k läst
21 svar
Oidentifierad brunn
Diversearbetare
· Göteborg
· 11 227 inlägg
Tanken med brunnen är troligtvis både att den skall samla regnvattenledningarna och buffra störtregn. Det ser ut som att det är makadam i botten av brunnen. Då fungerar den även som stenkista/perkolationsmagasin så att regnvatten långsamt kan sippra ut under marken,H Mi Åå skrev:
Aha, tack. Jag har ju tänkt att rensa för att se om det dyker upp några inkommande dagvattenrör. Hur mycket makadam det ska vara i botten? Ska makadamnivån ligga under dagvattenrören?Johan Gunverth skrev:
Diversearbetare
· Göteborg
· 11 227 inlägg
Det är väl lämpligt att nivån på makadamen ligger under inloppet, så du kan plocka upp badmintonbollar, golfbollar, fågellik, tjärpapp m.m.H Mi Åå skrev:
Uppdatering i ämnet
Jag har stoppat ner trädgårdsslangen i stuprören i husets fyra hörn och i samtliga fall rinner det ut vatten i tidigare nämnd brunn. Min gissning är att det längre ner i brunnen finns ett utlopp till det kommunala dagvattnet. Låter det rimligt månne?
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden