Har en gammal murstock där vill jag sätta upp en tung järnplatta som prydnad. Den är tung frågan är hur fäster man den på bästa sätt. Kanske en tavelram typ IKEA att vila på sen måste den väl förankras i överkant- Tacksam för tips.// Peter
 
I en murstock skulle jag borra hål och sätta i plugg konstruerad för tegel och sen skruva, antingen direkt i skylten.
Räcker det inte med tavelhyllan? kanske inte med en sån som IKEA säljer men gör en egen i riktigt virke så borde det räcka.
 
Tack för ett snabbt svar. Måste borra hål i järnskylten i såfall den är tjock. Kan kolla om jag når gammal tjock planka att sätta under. //peter
 
Om skylten är stor kanske man kan dölja vinkeljärn bakom? i så fall får man fler fästpunkten och sprider belastningen på muren om man fäster en rejäl planka i vinklar som skruvas i muren. Det blir en hylla att ställa skylten på.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.