Har en källare som är ventilerad med FTX. Använder källaren som förvaring av vinterkläder etc. Det känns inte "rått" eller fuktigt i källaren men luftfuktigheten (RH) ligger runt 67 senaste dagarna och temperatur runt 20 grader (ingen värme påslagen i källaren).
Känns svårt att få ned luftfuktigheten eftersom tilluften från FTX har hög luftfuktighet då det är fuktigt ute. Avfuktare är ju ett alternativ men ny luft tillsätts ju hela tiden så jag vet inte hur mycket nytta den skulle göra.

Källaren är inte dränerad sedan huset byggdes 1962, har dock inga tecken på fukt i väggarna. Flyttade in i januari men började inte mäta luftfuktigheten förrän nu under sommaren.

Är detta normalt för årstiden?
 
Det verkar normalt. Grundproblemet är att det är relativt kallt i källaren. När luften kyls ner så ökar RH.
 
  • Gilla
perka99
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.