1 169 läst · 2 svar
1k läst
2 svar
kort inmurningsstos
hej.har beställt en ny vedspis. en smålandsspis 1896. den kommer ersätta min gamla jötul. men nu till min fråga. inmurningsstosen som kommer med smålandsspisen ser då på bilden inte speciellt lång ut. för stosen in i skorstenen som jag har till min jötul är 30 cm lång. är väll några lager tegelsten innan den når rökgången. behöver inmurningsstosen gå hela vägen till rökgången ? eller funkar det att mura in den så långt den räcker ? om inte, finns det förlängare eller ska man svetsa på en bit till ?

Claes Sörmland
Medlem
· Sörmland och stan
· 21 202 inlägg
Claes Sörmland
Medlem
- Sörmland och stan
- 21 202 inlägg
Historiskt har det räckt med halvsten tjocklek på teglet samt putsning för att en murad skorsten ska räknas som gastät. Så är stosen minst 12 cm djup så tar den hand om det problemet, då är du en halvsten in genom muren innan rökgaserna kan möte teglet. Sen kan du gegga på ett lager eldfast bruk på teglet som är exponerat innanför stosen in till rökgången.T tobbelevin skrev:hej.har beställt en ny vedspis. en smålandsspis 1896. den kommer ersätta min gamla jötul. men nu till min fråga. inmurningsstosen som kommer med smålandsspisen ser då på bilden inte speciellt lång ut. för stosen in i skorstenen som jag har till min jötul är 30 cm lång. är väll några lager tegelsten innan den når rökgången. behöver inmurningsstosen gå hela vägen till rökgången ? eller funkar det att mura in den så långt den räcker ? om inte, finns det förlängare eller ska man svetsa på en bit till ?
Jag fortsätter här och fyller på då jag hade samma frågeställning, och det kanske hjälper andra när dom söker i framtiden.Claes Sörmland skrev:
Historiskt har det räckt med halvsten tjocklek på teglet samt putsning för att en murad skorsten ska räknas som gastät. Så är stosen minst 12 cm djup så tar den hand om det problemet, då är du en halvsten in genom muren innan rökgaserna kan möte teglet. Sen kan du gegga på ett lager eldfast bruk på teglet som är exponerat innanför stosen in till rökgången.
Detta var svaret jag fick från sotaren: "Sådant utrymme brukar det bli. Pensla på bruk där så det är tätt och slätt"
Edit: för info så hade jag ca 25 cm mellan yttervägg och rökkanal i skorsten, och stosen är 12 cm.