Borrhål med dränkpump där jfb löser ut. Mätte upp 12kohm mellan fas och jord i kabeln som går ner i borrhålet. Ska det vara tillräckligt för att lösa eg?
Eller det kanske finns andra läckströmmar iofs som summerar...

Anläggningen är bara tre år så tycker det är lite skumt. Är det vanligt med fel i skarven? Om det finns någon vill säga.
 
P Mattiaz skrev:
Mätte upp 12kohm mellan fas och jord i kabeln som går ner i borrhålet. Ska det vara tillräckligt för att lösa eg?
Ja rent matematiskt ger detta 19 mA vid 230 V och det kan trippa en JFB. Sen vet vi egentligen inte vad den "verkliga" resistansen är vid driftspänning. Något fel är det helt klart.
 
Mycket vanligt att sänkpumpar löser JFB. Tillverkarna brukar rekommendera att man inte använder JFB på djupvattenpumpar. OCH den typ av pumpar är ju dels jordad genom elkabeln samt även genom det vatten den hänger i dessutom monterad på ett ställe där ingen kan röra den och har ingen metallisk förbindelse med saker utanför borrhålet. Och beroende på vattnets sammansättning är det mer eller mindre ledande, så är vattnet mycket ledande blir pumpen mycket väl jordad genom vattnet och är vattnet icke ledande så leds ingen ström genom det vatten som finns i slangen. Så jag har svårt att se hur en JFB skulle bidra till en ökad elsäkerhet med en djupbrunnspump/sänkpump.
 
  • Gilla
Panor82 och 2 till
  • Laddar…
För att återkoppla så kopplade jag pumpen förbi jfb och nu fungerar det igen.
Tack för hjälpen:)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.