Vi skulle vilja ha citronträd i badrummet. Som är ganska mörkt. Går det ens att fundera på en växt lampa?
 
Behöver inte vara några problem. Beror på hur stort avstånd du kan ha till dusch eller badkar. Och vilken kapslingklass av lampa du kan få tag på. Håller du större avstånd än 120cm till duschen och mer än 60cm till badkarskant, så kan du installera det mesta.
 
Det blir nog 45 cm till hörnbadkarets kant. 2.5m i tak. Vill gärna ha belysningen på 12 timmar om dygnet.
Har du något direkt förslag på en armatur?
 
Det hamnar då i område 2 som tillåter belysning (ja, allt utom uttag). Kapslingsklassen ska vara minst IP24. Det är dock bra om man inte enkelt når lampan från badet. Det vore t.ex inte bra om den blir het och samtidigt erbjuder ett "handtag" för att kliva ur badet... En dubbelisolerad lampa vore bäst, och ännu bättre 12 V eller annan klenspänning.
 
O
Skaffa riktig växtbelysning eller snarare lampa för att sedan hitta en bra armatur. Köp led växtlampa... De funkar faktiskt!
 
Odjuret skrev:
Skaffa riktig växtbelysning eller snarare lampa för att sedan hitta en bra armatur. Köp led växtlampa... De funkar faktiskt!
Jag håller med. LEDs används för storskaliga odlingar nu för tiden, så det är inget tvivel om dess effektivitet - Plus att de brukar vara svala och strömsnåla.
 
Frågan är också om du kommer att tycka om ljusflödet, 2800 lm lyser väldigt starkt. Kan jämföras med 200 W glödljus.
 
I så fall fråga till växt specialister. Var köper man växt LED? Hur ser dessa ut?
Kan vi länka till något i IPX4 skulle det uppskattas. Tack.


Bo. Jag trodde att bu mer ljus, desto bättre?
 
Ljusets sammansättning är minst lika viktig som mängden ljus för att växten ska trivas.
 
Bo.Siltberg skrev:
Frågan är också om du kommer att tycka om ljusflödet, 2800 lm lyser väldigt starkt. Kan jämföras med 200 W glödljus.
Man kan ju alltid vara lite bakvänd och släcka ljuset när man använder badrummet. :D Eller varför inte en dimmer med rörelsesensor.
 
elmont skrev:
Ljusets sammansättning är minst lika viktig som mängden ljus för att växten ska trivas.
Betyder det att det MÅSTE vara speciella ljuskällor?
 
Alfredo skrev:
Man kan ju alltid vara lite bakvänd och släcka ljuset när man använder badrummet. :D Eller varför inte en dimmer med rörelsesensor.
Det är ett sätt. Ja. Men vi är i den åldern som gör oss "blinda". För mycket ljus är det aldrig! ��

Jag funderar på att installera daylights i vardagsrummet. I gamla huset hade vi 12 styck 36W lysrör runt om i vardagsrummet. Perfekt vintertid.

Nu till frågan. Vilket ljuskälla ska man välja till badrummet?
 
Redigerat:
Ljus med "daylight" (ca 6000 K) färg vill man inte ha i bostäder för det upplevs väldigt blått utan det som dom flesta trivs med är varmvitt (ca 2500 - 3000 där glödljus ligger på ca 2500). Och växter klarar sig med det mesta i ljusväg MEN vill man att dom ska "frodas" ska man använda dom speciella växljuskällor (ca 4000 - 6000 K) som finns.
 
Avstånden jag skrev om i början av tråden är "populärversionen", håller man dem behöver man inte fundera så mycket. men som sagts, på ditt avstånd får man ha lampor med rätt kappslingsklass.

Det finns också en höjdgräns, sätter du lampan tillräckligt högt (tror 225cm, men kolla med ngn. som vet) så kan du också använda lite vad som helst.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.