Hej !

Vi planerar att börja renovera i hallen och tänkte ha början av hallen i klinkers med golvvärme. Vi har även ett element alldeles där som vi då tar bort.

Hur tillförlitlig är vattenburet system? Tänker risken att man skulle få läckage eller dylikt.

Men eftersom det bygger en del så undrar jag lite hur man gör med resterande golvet som sen kommer ?

Eventuellt får man väl anlita någon för både golvläggningen samt golvvärmen, men om man vill lägga golvet själv utför då VVS företagen sådana här saker ?

MVH
 
Med dagens moderna vattenburna system är risken för läckage mycket små, vid korrekt montering.
Tänk två gånger innan ni tar bort elementet, då det kan vara tufft att få till samma effekt vid golvvärme.
Gällande skillnad i bygghöjd, så får man antingen höja det lägre undergolvet alternativt sätter man en övergångslist.
En VVS-installatör kan självfallet själva golvvärmeinstallationen om ni vill lägga golvet själva.
Hur stor yta är det ni tänkt lägga klinker? Är eldriven golvvärme ett alternativ, beroende på förutsättningar? Vattenburet kan bli ganska dyrt om det bara gäller en väldigt begränsad yta.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.