Hej.
Vi har begärt in offert för badrum och vi vill ha målade släta väggar såsom man ser i så många badrumstidningar.

Offerten vi har fått specificerat att de kommer använda gipsum. Har sökt lite på gipsum och det enda jag kan finna på det här forumet är att det är olämpligt i källare pga att det inte tål fukt. Då borde det väl inte vara så bra i annat badrum heller eller?
 
Målar de inte den med vattenfärg sen då?
 
verkar ju vara ett intressant grej...
finns det några bilder på badrum där gipsum använts?
man kanske inte ska ha det i duschen..hmm
men på dom andra väggarna kanske det funkar
 
Jag har mineraliska (lättbetong och cementhålsten) väggar ovan mark delvis utspacklade med Gypsum gipsbruk. Det är OK så länge det inte kontinuerligt tillförs fukt bakom tätskiktet.

I torrare källare kan det säkert också vara OK, så länge man inte stänger in fukten bakom ett tätskikt. Alternativet är putsbruk C och jag tror inte att detta funkar bättre om det inte är torrt. I många källare släpper den nedesta delen av putsen och måste göras om med 30 - 40 års mellanrum. Oftare om det är målat med plastfärg.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.