Har det nån betydelse hur ett 25 liters tryckkärl monteras?
Liggande eller hängande med luftventilen neråt?
Skall byta snart för att det verkar vara "punka" på det jag har.Nu är det "liggande".Det kommer bara vatten ur ventilen nu.
Har ingen cirk.pump utan bara självtryck.Nu får jag fylla på vatten så det går över mvp,för att få upp tryck i kärlet.
 
näpp ingen betydelse
 
Tack för detd^_^b

Om jag skall sätta en kran mellan säkerhetsventil och kärl,för att slippa tömma ur systemet nästa gång kärlet pajar,vilken typ skall det vara?
Naturligtvis är systemet nerkylt vid byte;)
 
Kulventil.
Men sätt 2 st så du kan stänga kärlet från systemet och en för att tappa ur kärlet (så du kan mäta förtrycket)

Protte
 
Och framförallt sätt säkerhetsventilen på pannsidan av kulventil...
 
Du får inte ha en avstängningsventil mellan pannan och expansionskärlet!!!
 
För att kunna kontrollera förtrycket så är en avstängning väldigt praktisk men den ska användas med förstånd. Tänk på tillfället då blåsan är tom på luft, effekten är densamma som att stänga av kärlet. Säkerhetsventilen kommer då att få arbeta när temperaturen i systemet går upp och inga fantastiska effekt kommer att uppstå.

Säkerhetsventilen ska sitta utan avstängning det är nog alla med på.

Protte
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.