Hej!
Vi skall göra om i köket och bygga en köksö. Tänkte fixa golvet först och vill därför förbereda för el till köksön så att det är klart när elektrikern kommer.

Vi har torpargrund och golvspånskiva på ett vanligt golvbjälklag. Ovanpå det skall det läggas ett ekgolv.

Är det bara att såga upp spånskivegolvet hela vägen till köksön. Eller hur gör man bäst?

Tack på förhand!
 
tommib
Vad har ni under? Krypgrund? Annan våning? Snyggast är väl att lägga rör/slang i utrymmet under golvet, helst direkt från centralen och gå upp där köksön ska vara.
Tänk på att snacka med elektrikern som ska göra jobbet först att det är ok att du drar slang och diskutera gärna dragningen. Tänk på att dra tillräckligt med slang för ev spis, häll mm. Att dra flera tomslangar är inte fel.
 
Det är krypgrund så jag antar att ett alternativ är att dra rören där. Rakt ner från elcentralen och sedan rakt upp under ön. Är det bättre än att såga upp golvet och lägga rören i bjälklaget?
 
tommib
Beror på. I och för sig är det bättre att lägga slangarna på varmsidan av isoleringen så att du slipper kondens i dem. Hur svårt är det att såga upp golvet och sedan lappa ihop det igen? Kommer du åt centralen den vägen?
 
Det går säkert att såga upp golvet och centralen kommer man åt. Frågan är vad som är enklast och bäst? :-)
 
tommib
Enklast är nog krypgrunden om du har utrymme att jobba där. Två hål genom bjälklaget och dra kabelrör. Hör med elektrikern vad denne tycker.
Fick för övrigt rekommendationen att dra kabel, inte rör med fk, när jag skulle ta mig genom krypgrunden och ut på en grundmur och vidare till utebelysning då det kan klassas som en utanpåliggande installation. Det minskar också problem med ev kondensvatten i rören. Genomföringarna kan bli lite knepiga i ditt fall dock.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.