Vi ska hämta vattnet till duschen i ett anslutande rum. Där kommer vattenrören upp ur golvet (15 mm), vi kopplar på rören som går upp och genom väggen vid taket och så ner till blandaren. Totalt 4 meter. Vi har satt in kopplingar för att ansluta 12 mm rör, men börjar nu tveka om dimensionen är för liten, bör vi gå upp till 15 mm eller räcker 12?
 
När jag var i liknande situation som du kollade jag runt med några rörisar på byggen. Nästan alla tyckte 12mm den sista biten mot blandaren, då ökar trycket och blir bekvämare att duscha.
Hade 12mm de 3 sista metrarna ungefär och det blev super.
 
Jag är väldigt nyfiken på att höra hur trycket kan öka och hur det kan bli bekvämare att duscha med 12mm rör sista biten?
Menar du möjligen att mottrycket i rörledningen ökar?
 
Det enda som ökar är tryckfallet....
Jag har dragit 12 mm rör. Det räcker gott och blir över till min takdusch. Men det beror lite på vad man har för systemtryck. Vi har ~5.5 bar.
 
Krilleman
12mm fungerar men ska man följa normen för dusch så är det 15mm som gäller!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.