Har någon en idé om var man köper en vettig tvättlina till tvättvindan? När vindan var ny var den försedd med en tvinnad lina, inte olik blå nylonrep. Den linan höll i åratal. När den väl brast, köptes det enda som fanns. Plastöverdraget elände lika hållbart som maräng. Se bild på tre månader gammal lina. Hjälp mig — var köper man en hållbar lina till tvättvindan?
 
  • Sliten plastöverdragen tvättlina på tvättvinda med beige handduk fastklämd med plastklämma. Slitagemärke på linan syns tydligt.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
multix
  • Laddar…
Ja, jag har samma erfarenhet.

Men på Bauhaus har de 2 sorters CONACORD tvättlina. Den som är 60 meter och finns i flera färger (plast) kostar mindre än den som är 30 meter och är vit. Så köp den som är 30m 👍. Den har fått 4 av 4 maxpoäng på webben. Den finns i alla varuhus utom Umeå och Knivsta, just nu.

https://www.bauhaus.se/tvattlina-conacord-stal-plastbelag-30m
159 kr

Finns även som 20 meter i vissa butiker, verkar vara samma
(ej Knivsta den heller).
109 kr

Primärt material: Metall
 
Redigerat:
  • Gilla
Blåbetong
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.