Hej

Vi håller på att färdigställa vårt badrum på övervåningen och vi har haft 2 st firmor som tittat på badrummet.
Rörmokaren har satt dit en jafo brunn med monteringsplatta som sitter i höjd med golvspånet.
Den ena firman sa att det räckte att ta bort förhöjningsringen som sitter på monteringsplattan och den andra firman ville sänka hela plattan 5-10 mm, tycker det verkar konstigt men det kanske är rätt, nån som har koll på detta? Vi ska ha matta i badrummet. Badrummet är ca 2.5x2.5.
 
Golvbrunnens fläns skall ligga i nivå med golvets tätskikt, mattan i ditt fall. Om du skall flyta golvet för att få fall så måste spacklet ha en viss tjocklek vid golvbrunnens monteringsplatta. Kanske därför de vill sänka nivån på brunnen?
 
Hej om man sänker brunn så tycker jag att man kanske skulle sänkt golvet med? Eller det är bara för att få dom 4- 5 mm just vid brunn. Dörren är ca 1.2 m ifrån brunn men det går med råge och ha 2 cm fall till brunn om man vill.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.