Hej
Har innan sett brun utomhuskabel (tre ledare) som inte sticker ut så mycket om den fästs på en tegelvägg, men nu kan jag inte hitta den trots flitigt sökande. Någon som sett den säljas någonstans.
 
Ja såg också den röda men hade för mig att de även fanns en brun variant.
 
Jag har aldrig sett någon annan färg än vit och röd, och jag är tveksam på att man har gjort en tex brun kabel (av den typen) för den ytterst lilla efterfrågan. Du får lägga en "vanlig" och målain den
 
Brun kulo (EKRK) har funnits förut på 70-80 talet,
 
Ok då har jag kanske sett något gammalt som legat kvar på hyllan. Att ställa sin förhoppning till restlager känns inte så bra. Men kanske sticker en röd ut mindre än en vit.
 
OCH EKRK får INTE förläggas utomhus.
 
  • Gilla
tommib
  • Laddar…
tommib
Ett tips är att förlägga kabeln i kabelskydd av plåt. Dessa är lättare att måla, innan uppsättning.

En personlig reflektion är att Biltemas sprayfärg "Rosteffekt" på orange botten fungerar relativt bra för att "gömma" saker i åtminstone mitt fasadtegel. För långa dragningar, extra bonus för att måla dit streck i fogens färg :)
 
  • Gilla
Leif i Skåne
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.