IngemarB #1 Medlem · Västra Götaland · 178 innlegg Fredag kl 15:58 IngemarB Medlem Västra Götaland 178 innlegg Fredag kl 15:58 #1 Ska lossa Lindab stuprörshållare i samband med målning. Konstigt nog är T15 för liten och T20 för stor. Finns ju ingen T18 men det känns ”lagom” Snickaren har nog semester så stör helst inte honom. Kan det vara en T20 med hål? Johan Gunverth:s innlegg er markert som beste svar. #torx
Ska lossa Lindab stuprörshållare i samband med målning. Konstigt nog är T15 för liten och T20 för stor. Finns ju ingen T18 men det känns ”lagom” Snickaren har nog semester så stör helst inte honom. Kan det vara en T20 med hål?
Ymer #2 Medlem · Västerbotten · 443 innlegg Fredag kl 16:03 Ymer Medlem Västerbotten 443 innlegg Fredag kl 16:03 #2 Skruven är målad så min gissning är att det är en t20 som fått för mycket färg på sig i spåret.
Beste svar Johan Gunverth #3 Diversearbetare · Göteborg · 11 257 innlegg Fredag kl 16:09 Johan Gunverth Diversearbetare Göteborg 11.257 innlegg Fredag kl 16:09 #3 Skruvskallen är ju åttauddig. Inte ens Torx, med andra ord. Du skall använda fyrkantsbits till denna.
Skruvskallen är ju åttauddig. Inte ens Torx, med andra ord. Du skall använda fyrkantsbits till denna.
IngemarB #4 Medlem · Västra Götaland · 178 innlegg Fredag kl 16:12 IngemarB Medlem Västra Götaland 178 innlegg Fredag kl 16:12 #4 Ymer skrev: Skruven är målad så min gissning är att det är en t20 som fått för mycket färg på sig i spåret. Jag trodde den var i den stålgrå färgen från fabrik men du kanske har rätt. Ser lite ut som nån skruv för plåttak med packning.
Ymer skrev: Skruven är målad så min gissning är att det är en t20 som fått för mycket färg på sig i spåret. Jag trodde den var i den stålgrå färgen från fabrik men du kanske har rätt. Ser lite ut som nån skruv för plåttak med packning.
Anders243 #5 Medlem · Östergötland · 1 187 innlegg Fredag kl 16:51 Anders243 Medlem Östergötland 1.187 innlegg Fredag kl 16:51 #5 Testa R1 eller R2 (Robertson) bits. De är fyrkantiga som Johan nämner. Brukar användas till uteplåt har jag lärt mig (den hårda vägen).
Testa R1 eller R2 (Robertson) bits. De är fyrkantiga som Johan nämner. Brukar användas till uteplåt har jag lärt mig (den hårda vägen).
H Henrik 75 #6 Medlem · 210 innlegg Fredag kl 16:56 Henrik 75 Medlem 210 innlegg Fredag kl 16:56 #6 Precis som andra har svarat så är det fyrkantig du ska använda. Har precis skruvat i såna och gjorde samma upptäckt jag 😊
Precis som andra har svarat så är det fyrkantig du ska använda. Har precis skruvat i såna och gjorde samma upptäckt jag 😊