Hej,
jag har sökt runt både på forumet och på google men inte lyckas hitta info om hur jag bäst går till väga för att dela glasbetongblock... Att det ska gå står på vetros hemsida. Blocken ska inte vara i våtutrymme så kondens borde inte bli några problem, ej heller att de förlorar sin styrka..
Jag har kontaktat >10 glasmästerier för att få hjälp med detta men ingen har utrustning eller kunskap om hur det ska göras.
Jag har försökt med diamantklinga på dremeln, det går visserligen men det tar väldigt lång tid och snitten blir inte direkt perfekta då klingan är så liten.. Lyckades ok med ett block men det andra jag försökte mig på sprack. Jag skulle behöva göra ca 10st snitt i halvblock varav 6 st ska vara i 15 graders vinkel se bild.
snett snitt
Tanken slog mig att försöka med vinkelslip och diamantklinga men har inte vågat försöka mig på det. Känns som att det skulle kunna bli en potentiell livsfara med exploderande block och projektiler av flygande glas. Dammet som bildas lär heller inte vara det hälsosammaste...
Hur skulle ni ge er på detta problem? Alla förslag är välkomna förutom "gör det inte"!
He sanovat itse verkkosivullaan: "Sen är det svårt att få kapning att se jämn och bra ut. Hör med din lokala glasmästare om dem har en diamantkap som krävs.- Vetro" joten se ei ole täysin helppoa saada sitä hyväksi.
Olisin kokeillut kulmahiomakonetta ja "astronautklädsel", jos kukaan puhumistasi lasimestareista ei ole antanut ehdotusta sopivasta timanttileikkurista. Miksi et ottaisi yhteyttä Vetroon ja katsoisi, onko heillä mitään konkreettisempia neuvoja.
Kiitos vastauksistanne!
Minulla ei oikeastaan ole vaatimuksia, että leikkauspinnat olisivat todella hyviä, vaan pikemminkin ajan käyttö on syynä siihen, etten halua jatkaa dremelillä. Arvostaisin, että käytin noin 45 minuuttia siihen lohkoon, jossa onnistuin, yhtä paljon siihen, joka hajosi, eikä tunnu järkevältä tehdä niin 10 leikkeellä.
Se on kertaluonteinen työ, jonka aion tehdä, eikä minulla ole varaa hankkia erittäin kalliita työkaluja. Voiko sellaisen märkäsahan vuokrata? Olisiko sinulla vinkkejä? Cramolla on joitakin pöytäsahoja Toimisiko kenties klinkkerisaha?
Klikkaa tästä vastataksesi
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.