Har flyttat in i ett nyproducerat radhus och allt är vitmålat. Jag vill tapetsera några väggar, kan jag tapetsera direkt på den (ny)målade ytan eller behöver jag göra något förarbete? Det är typ ”den vanliga” vita väggfärgen.
 
BirgitS
Är vägen helt slät?
 
BirgitS BirgitS skrev:
Är vägen helt slät?
Ja, den är ju rollad men slät och helt ny. Känns lite dumt att tapetsera en nymålad vägg men allt är vitt, vitt vitt… så några fondväggar får det bli i alla fall.
 
BirgitS
När man rollar så blir väggen oftast lite knottrig med lite struktur och det kommer att kännas igenom en tapet. Är det så brukar det vara bäst att bredspackla (och/eller slipa) innan tapetseringen.
https://www.anza.se/article/tapetsera-pa-tapet/ fråga 2
https://www.byggahus.se/forum/threads/tapetsera-oever-malad-tapet.57510/
https://www.bukefalos.se/threads/tapet-pa-malad-vaegg.919528/

Är det helt slätt så är det bara att tapetsera.

Jag förstår att du inte vill ha allt vitmålat.
 
  • Gilla
TorOdd
  • Laddar…
När jag renoverar gör jag alltid så att jag grundarbetar, sätter upp renoveringsväv oh målar vitt. Sedan önskad färg, fondvägg etc.
 
  • Gilla
TorOdd
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.