399 läst ·
3 svar
399 läst
3 svar
Tänkte köpa en hejare
Medlem
· Blekinge
· 12 526 inlägg
De flesta vet väl inte vad en hejare är. Trots att jag är en sådan utomlandsfödd vet jag att en hejare kan driva ned saker i jorden. Min hejare ska driva ned pålar till bryggan. Det finns en hejare på biltema.
När jag var ung hade vi en strandfastighet där vi byggde pålade bryggor och satte förtöjningspålar. Det var ungdomarna som var hejarna. jag tror inte Biltemas och Julas "stolpbankare" hade gått att använda för pålarna vi drev ner. Vi använde hejarstenar i olika viktklasser.
Är det dyig, lerig botten?
Är det dyig, lerig botten?
Använd förankringsstolpe istället om det är dyig botten/sand. Dyrare men håller bättre.T Thomas_Blekinge skrev:
Medlem
· Blekinge
· 12 526 inlägg
En firma försökte med rör med skruvspets. När de inte kunde vrida mer fortsatte dem med att banka på röret. Pga skruvspetsen gick inte röret ned mer. Värdelöst.
Med hejare gick nya rör ned som en dans och det håller.
Med hejare gick nya rör ned som en dans och det håller.
Klicka här för att svara