Jag har ett minireningsverk och efter det finns en pumpbrunn där vattnet från reningsverket samlas. På botten står en dränkpump med flottör som ska pumpa ut när vattnet stigit. Flottörbrytaren på pumpen verkar ha lagt av, för pumpen går oavbrutet. Även när allt vatten är utpumpat. Har skakat runt flottören med en lång mojäng, men inget händer.
Jag vill gärna undvika att ta upp pumpen, göra rent och lämna in den för reparation. Så min plan är att montera en extra flottörbrytare i kopplingsdosan vid brunnens öppning och hänga ner den i brunnen. Känns både enklare och billigare. Finns det någon kunnig där ute som kan avgöra om det är en bra idé och kommer funka?
Jag har hittat den här flottörbrytaren jag tänkte köpa:
http://tinyurl.com/jpalasm
Men jag läser på olika ställen att vissa flottörbrytare ska ha en motvikt. Vad innebär det? Jag tänkte helt enkelt koppla in den nya och hänga den fritt nertill strax ovanför botten, i samma nivå som pumpens flottör. Men frågan är om flottören jag tänkte köpa kan hänga fritt ner i brunnen. Eller måste den fästas på nåt sätt där nere så den inte hänger helt fritt?
Vore grymt tacksam för svar!