Går det att måla alupex rör utan att påverka plasten/röret?

Tänkte måla med akrylatlatexfärg (Interior Radiator Finish Flügger) men osäker på hur rör och kopplingar påverkas som är gjord av polyeten.

Någon som har erfarenhet av det och vet om det går att måla, samt vilken typ av färg som ska användas?

Vatten i röret blir typ 45C när det är som kallast ute med spikar på 55C när luftvattenpumpen gör varmvatten.

Bifogar bilder på hur röret är uppbyggt och innehållsförteckningen för färgen

https://www.flugger.se/inomhus/metallfarg/interior-radiator-finish/p-INT RAD/
 
  • Schema över Uni Pipe PLUS, visar strukturen med livsmedelsgodkänd polyeten, sömlöst aluminiumrör och bindemedel.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Alupex rörsystem med plastkopplingar och metallfästen monterade i taket, del av diskussion om målning och påverkan av färg på polyeten.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Bruksanvisning för Flügger Interior Radiator Finish, med tabell över kemiska komponenter inklusive titandioxid och isothiazolinoner.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Ingen aning, men jag har målat mina pexrör med vanlig väggfärg, det sitter kvar. Har max 41c framledning på vintern dock. På radiatorer ska man ju använda "elementfärg" då vanlig färg annars blir gul. Inget bra svar ser jag nu. haha
 
Magnus E K
Stackars aluminiumrör som aldrig får sova!
 
  • Haha
InsidersUnited
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.