Hej Forumet.

Upptäckte att säkerhetsventilen på kallvattnet in till värmepumpen hade börjat droppa lite (ser på vattenmätaren att den rör sig). Provade att motionera ventilen, men det blev snarare mer droppande :poop:

AGeyWMW2UV1ejPtlaPwKpmEbFrbvh8xPLsPuK5MhtovaLsuCZH3kbFFP3oq_ZSVDHyGCYO9LO8lS8wXVsJXvPi30amrrcCSxnfMGuvom4_uanaTsEuKpFJ-4Clu8mNxC0t56d6ayIHJDqzHzmSC9aLhG2urF0JNYkbzrg3K6OKsjWAcfVKjMfjH1_KiYgXbW2aW20YeCSh1MkH4uZEvDQZeczN6TNs1XMYEwtj2lDCck-WUzmc05h4EOYtK1OtehbFcDzx_TjnI8y3ErzsQDF0NrtPPq8X_QRwzvHWWQUiG4YCMEZ1v6H2kXDvx1OYVGeRepxIw9E9Necem__kG7A0wp-FRw8m2JAHDs0m8giz7PdWIZ6eK2k1O6vUaxEQMESN6wo5IepV-mrXaOioqLfPL3UcFBFWVcLKBeAiEBDfIm8hFtPTcO6cY1N1SbfZ1LN7lFg5HrMAFzdeV4FHNiMWMERR7Ai_0on3GFZUmFgAtY4PYWtNtDeUfyAca2UwITABUS7Nkg_QijrjSG-9ZAGblu21ASYvZOcpufSej9mkOM8sQp5JJGIlNR_ix6r9xMaF8rFqbo-ZaZab4g_O8yn-7CInBl76bjYcZfgJSAjfFH0CtSfZDe6C-mitb93lN3Y2JIHwtQtX4NgGpyCAbzIK80_p7ZlSqCNpV4jFPHBgocAXRXB99EaApPk5cyouAN_oNdCzxjJoknN6gdLEAomsmrobNfZKuXrezDN2HbMUjSWAmnACNT1_IWy2FidVMNDbzusHJ0SLyTXe7N-BlCS6m9lPAY_yVDi4j6USGfxP7v2-k2JqI4wu2r0r2ZglL1hrRqxOAw9D98hy8wO85R4L7M2sSby36Ob66PjzYXz0eErnPFYTX_VOhVE7jDeCuqek2husTxS8ELRWWdtWoa5aWU5haHtF1XX5C4sRcnMHiBMg=w1273-h955-s-no
Boven är reglaget till vänster.
r_palZFXXqPn1CfcDic_Q6HES7jwmZkfflVxmsoHcvDdAjbm2X-Wu2Nx3dXQx3DL09SDJ2_ogDscvuzIpYgKf_yQ57u0_FWaYaL0VdM1bBEsYkjtTgnDwglo9pkxFN2QWYvwRY6FEguCfmHkuiMosgbB8W2IgcN9oMej9CEdqdkejeaw7m5cHHxlg-sbVsDHJLQwmsLEzejLxPnhBWlQKofUccnBfpvQFdXJHWiCeW7tCGmlv-OG4yAmfkvwUxV7YoDqLykAwcpGm7JeV8yPWfPdCmGjtCSu2OluE8mjrgSNgN8qtzwwnLLQzApS3Lc4hbgM-IUd5wXDlsGdZWpYAOjdno-lN8W_5RMIYHYpqb32NvQQoB3lF-OyhjceZye1O9DHTgezmtzbhNfQJJZj1tgYyrQGg2moXol8Jb17OmlXyS3d99farcy2iATWBiv-83jAYmF7QvXpLYiuc6g13BAkbWX2w1L50pfYZbB5CC0lkdrIFya5d4Y64Oc_ke2utdhhhfcBhgJHZ949aZIq1WlnbE8eXbMHArUMusQ3AOYk7REj9PO5Fj5YOEMGtPDcIRtdmzIt8wynebMkNOYM_5iHp8e5sMR7Sao_eVdGcbc75GnKxD_aJPh6u8yMhQCR2Sb_dxiNZ6Wb9PDpbl9EeZr-Jimv9o02-oPVrkpbcmn3i-46aB3ryWubDe0LVP0_k2jZOA4M-gy_-KttgACgeFJC6ngKA-yx05Pedur9nZSqfp-d7JywMWJyFQXGthcUMLUnZWRG6e85pUZRP_0ZSD7_oOmJaB9yyV6EOBVT_85gU5cAEjM9UQzyDgYE1dowQ62AcbVZ4zC5NlUpeax_ehdAZ_SQPlq4P34b4BgAbNXP9-jsWA4_zhfQsk8_fSuob5eFRwnSXTQsOdHHqs4XM14qwY-yszThjKnOi4wzsivnEw=w1273-h955-s-no

Det är inte gott om plats :sweat:

Har jag en ärlig chans att byta denna?
 
Enklast blir nog att plocka bort hela paketet, byta säkerhetsventilen, och sen sätta tillbaka allt.

För jag förstod det som att du tänkte nöja dig med att bara byta ventilen och låta resten sitta kvar, eller?
 
Nu skärpte den till sig och slutade läcka, men ja, det var planen.

Att byta hela paketet var det jag trodde skulle behövas först, men är ett jäkla jobb då det är påfyllningen till värmesystemet med. Lossar jag bara övertrycksventilen, så räcker det att stänga avstängningsventilen och så blir det minimalt spill.

Efter lite efterforskning verkar dessutom ventilen sitta med en O-ring och borde (famous last words) vara lätt att lossa och sätta dit :thinking:
 
Nu upptäckte jag att det läcker igen (hörs ett vinande ljud i vattenrören).
Försökte lokalisera var felet kan vara, men avstängningen på bild funkar inte heller, han skrämma upp mig själv innan jag såg rännilen från övertrycksventilen som ljudlöst rann ner i pumpgropen.

Får försöka anskaffa en sådan och byta snarast.
 
När du skriver kallvattnet, menar du i själva verket returen på värmeslingan, eller hur?
 
nimhed nimhed skrev:
När du skriver kallvattnet, menar du i själva verket returen på värmeslingan, eller hur?
Nej, detta sitter på tappvattnet, kallvatten kommer in från ovan och går genom en backventil och avstängningsventil. Så egentligen är detta på varmvattensidan inser jag nu. Ventilen till höger fyller på värmevattnet och ventilen till vänster är berörd övertrycksventil.

Ser ut som att det är en LK508 hydrofill i mitten och sedan en LK514 multisafe.

Allt är dessvärre stängt de närmaste dagarna, så jag får väl vaska någon kubik vatten de kommande dagarna (rinner ca 10l i timmen).

Har en gammal beulco-ventil liggandes, men då behöver man täta och fippla, vilket inte kommer vara lätt med nuvarande placering.

Läser för övrigt att LK514 inte ska monteras så vattensäck bildas, vilket givetvis gjorts här. Har exempelvis @Krilleman någon känsla om vad som kan hända om man gjort så?
 
Efter en 2h brottningsmatch igår är den bytt.
Lyckades rotera den 90grader för att inse att jag inte kommer åt att rotera mer utan får lossa allt.
Lossar allt och byter ventilen, lyckas inte få den riktigt i rätt position utan tänker att det går jag göra på plats för att undvika skada på "korset".
VVS-installation med kopparrör, kulventil och skiftnyckel på ett dammigt golv.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Nope! Får inte tillräckligt med hävarm så det blir att demontera igen, sätta i skruvstädet och vrida rätt.
Mässingsventil med svart handtag, teknisk utrustning, otydlig bakgrund, verkstadsliknande miljö.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Väl på plats så börjar pluggen på baksidan läcka, klockan är 22.00 och jag har en rejäl tur att svärfar både är vaken och har en rejäl samling kopplingar där bland annat en 22mm plugg ingår.
Behövde iaf inte montera isär allt igen för att byta den :surprised:
En hand håller ett föremål med blågrön beläggning eller korrosion, troligen en rör- eller vattenledningsdel.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
kulle och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.