Hej,

Jag har läst att man ska klippa avenboken under JAS-månaderna vilket är efter midsommar, men jag behöver klippa min nu så jag kommer under med gräsklippare mm. Kan jag klippa nu eller kommer jag förstöra häcken om jag inte väntar till JAS-månderna, vad kan hända?

Mvh
Bimbi
 
M
Avenboken blöder om du klipper den nu. Dör gör den kanske inte, men den mår mindre bra.
 
Hej,

Tänkte jag skulle klippa min 4-åriga avenbok nu, tyvärr har jag inte klippt den innan. Jag tänkte låte de grenar som går längsmed häcken slingar in sig åt sidorna och klippa de som sticker ut från häcken.

Min fråga är då, hur långt ut ska man klippa, jag förstår att det blir nya skott där man klipper så man måste ju in en bit för att inte häcken ska bli jättebred, samtidigt så vill man inte klippa bort för mycket så häcken blir helt otät.

Någon som kan och kan ge ett tips eller några riktlinjer att tänka på?

Mvh
bambi
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.