Hur säkra är klämringskopplingar för stålrör, alltså för gröna/blå rör? Jag har en kåk från -48 med värmeledningsrören inbyggda i väggar och golv. Om man nu vill flytta ett element vid ombyggnad så känns det lite farligt att börja dra gängor på rör som sticker iväg under golvet, man kanske ruckar nån koppling flera meter bort så att de börjar läcka... Men, är klämringskopplingarna som finns för stålrör så säkra att man vågar sätta sådana istället och bygga in dem? Hur skulle en rörmockare ha gjort i sådana fall?
 
Tänker du på dom som det sitter en o-ring i ring i som kläms? Alltså ingen mässingsring som i "vanliga" klämringskopplingar... Jag ska snart gömma två sådan i trossbottnen så jag litar på dom :-)
 
Jo, det är precis de kopplingarna jag tänker på. Det känns dock som om man ska vara noga med att putsa bort färgen från rören...eller?
 
Jag sågade av två rör i källartrappan för en månad sen, tryckte bara dit kopplingarna... Än är det tätt, iom att det är en o-ring som trycks ihop och tätar så ska det ganska mycket till innan det läcker. Men det är ingen dum ide att slipa plåtrent och se till att det är slätt. Särskilt om kopplingen ska sitta längre än mina provisoriska ska göra. (ska dra om rören innan det blir så kallt ute att grabben börjar frysa :-)
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.