Tänkte ta tag i klåparlösningen jag har där man helt enkelt dragit pemslangen ur toppen på foderrör och lagt den på backen. Rätt lösning känns som www.rinkabyror.se/artikel/enkeladapter-25r/ och att gräva ner slangen. Kommer man då ner en bit och lägger marksliva på kanske värmekabel inte ens behöver vara på.

Har någon erfarenhet/tip på installation av sådan koppling? Slipper helst dra upp hela pumpen. Är det så enkelt som att köra hålsåg i rätt dimension i foderrör och sedan montera kopplingen och koppla in den? Förstås ska en riktig topp monteras på foderrör också

/A
 
H
Normalt vid brunnsborrnng sätts en sådan koppling på frostfritt djup och sedan slangen ut på frostfritt djup, eventuellt med
iso-skivor över, då läggs dom på tvären ( 120 cm breda ) ovanpå. Den kopplingen sitter då på slangen och pumpen ska hänga i slangen, den wire som brukar vara med ska hänga löst som säkerhet om slang och pump separerar
 
Jo, här har man kört snålvariant, ev. Har det tidigare stått pumphus ovanför Borran. Söker tips och råd för installation av adaptern, går det att göra hålet med pemslangen och elkabeln kvar i foderrör för att slippa dra upp hela klabbet 100 meter?
 
H
Ja det kan du göra , troligtvis hänger pumpen i slangen som är fäst i topplocket, du får dra upp lite längre än vad måttet är på det nya hålet, sätta någon form av bockrygg som håller det kvar uppe. Därefter ta en bräda som räcker nedanför nytt hål , i uppändan ska det vara säkring som gör att brädan inte tappas ner i hålet, den ska då stå mellan slang/kabel och foderrör som skydd, sen bara borra, det man inte vill ha är en stor metallbit som faller ner och sätter sig på tvären mellan pump och borrhål med katastrof som följd ( får inte pumpen mer ) Jag har gjort ett nytt hål , hade en kraftig magnet som hängde strax under nya hålet, men klart ett risktagande. Annars blir det muskelkraft som gäller;)
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.