Vi bygger vårt attefallshus på 26m2 med betongplatta 300 mm isolering, värmeslingor för golvvärme och i väggarna 250 mm lecablock. Tak med 300 mm isolering..
Huset används uteslutande vår/sommar/ höst.
Huset ligger ca 20 m från huvudhuset där det finns jordvärme, så vi bör ha separat värmesystem.
Vad sägs om en liten elpanna? Eller ska vi satsa på någon annan värmelösning.?
 
I Stockholmstrakten borde en luftvärmepump ge den mest ekonomiska uppvärmningen ca 51 veckor om året, men med så liten boyta och dessutom önskemål om golvvärme blir ju inte luft/ luftvärmepump det naturliga valet utan ni får väl satsa på luft/ vatten eller jordvärme även till komplementbyggnaden
 
Redigerat:
  • Gilla
David__11
  • Laddar…
Tomture61
F fribygg skrev:
I Stockholmstrakten borde en luftvärmepump ge den mest ekonomiska uppvärmningen ca 51 veckor om året, men med så liten boyta och dessutom önskemål om golvvärme blir ju inte luft/ luftvärmepump det naturliga valet utan ni får väl satsa på luft/ vatten eller jordvärme även till komplementbyggnaden
Den svåra utmaningen är att hitta en mini LVVP .
Att det behövs en enhet utomhus är självklar men tanken / enheten på insidan tar stor plats av den lilla ytan på 26 kvm .

Att välja en liten elpanna till GV + en VVB för kök / badrum blir långsiktigt en kostsam historia .
 
Redigerat:
En Llvp är bästa och billigaste alternativet. Både kyla och värme under många år för vettig peng.
 
Det fins modeller med lite mindre innerenheter som fuji/fujitu slim, som är märkbart mindre än tex. innerenheter från tex mitsubishi (har båda). Det räcker med minsta storleken med '09' eller '25' i många av modellbenämningarna och klarar sig på en 10 A säkring.

utomhusdelarna är ganska standardstorlek nästan för alla tillverkare i dom mindre storleksklasserna

med LLVP kommer uppvärmningskosnaden i strömförbrukning vara runt 1/3 och tom lägre än en ren elektrisk uppvärmning, så LLVP kommer att betala sig ganska fort.

Nackdelen med LLVP är att det är fläktljud från innerdelen och vid starkare kyla räcker det inte med att köra på lägsta fläkthastigheterna (som är relativt tysta) utan man måste köra på näst högsta och högsta farten och då låter det en hel del.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.