Hej

Har omdraget avlopp pånöversidan, gjutjärn kvar i källaren. Ett kommande projekt är att ta bort gamla stammen ner från köket då den går ner lite dumt vid väggen i gillestugan. Dock kommer den ner och fäster i stammen i källargolvet.

Hur djupt ligger stammen i ett hus från 60?

Måste bila lite (en hel del),risker att det spicker hela vägen ner till stammen?

Hur tätar jag ner mot stammen igen? Papper och betong eller?
 
ZNK skrev:
Hur djupt ligger stammen i ett hus från 60?
Har grejat i ett hus från -63 och där var källarplattan ungefär en decimeter tjock och rören låg i sand/grus strax under plattan.
 
Kan du inte komma åt med ett rensband eller liknande för att uppskatta hur djupt den går?

Har ett 60-talshus och hos mig gick stammen 30-50cm under källargolvet men jag skulle gissa att man utifrån ålder inte direkt kan säga något generellt. När jag höll på så var vissa rör riktigt kassa så jag åkte på att kassera ett som inte var planerat pga att det sprack under arbetet. Kör försiktigt med maskinen och försöka hitta en fräsch muff i gjutjärnsstammen som du kan ansluta ditt HT-rör till. Finns smidiga övergångar att köpa och de flesta Bauhaus har tex övergångar från HT till gjutgjärn. Kolla dock att de är ok att gjuta in om skarven hamnar dolt
 
Hej

Tack för alla svar.

Sitter en renslucka på röret, rätt rostigt men det ska jag prova med och kolla djupet. Sen ska jag inte på med ett HT rör, redan gjort tidigare på ledningen. Detta är en gammal stam som ansluter mitt på röret i källargolvet så den ska bara bort och tätas.

Men om jag tar tur så ligger röret djupt alltså, så behåller jag en del och tätar med muff

tätar här
___| |___
________

Gjutjärn mår bättre av tigersåg än bilning antar jag....

Ska kolla djupet ikväll.
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.